VPN kullanıcıları için güvenlik tehlikesi!

0

VPN kullanıcıları

Popüler birçok VPN uygulamasında, kapsamlı bir veri sızıntısı tespit edildi. Bu sızıntı, VPN kullanıcıları için tehlikeli olabilir.

VPN kullanıcıları için büyük tehlike

Günümüzde internet için uygulanan kısıtlamalar, VPN kullanımını neredeyse zorunlu hale getiriyor. Ancak VPN kullanmak, bazı güvenlik tehlikelerini de beraberinde getiriyor.

Son olarak UFO VPN ve Rabbit VPN gibi dünyanın popüler VPN uygulamalarında yeni bir veri sızıntısı tespit edildi. Bu veri sızıntısının, 20 milyon kullanıcının verilerini etkilemiş olabileceği belirtiliyor. Özellikle ücretsiz VPN uygulamalarında tespit edilen bu veri sızıntısı sonrasında, kullanıcıların kişisel verilerinin tehlikeye düştüğü belirtiliyor.

VPN kaynaklı sızan veriler arasında kullanıcıların e-posta adreslerinden IP ve ev adreslerine, hatta telefon modellerinden cihaz kimliklerine kadar birçok detay yer alıyor. Sızıntı yaşanan toplam veri boyutu ise 1.2 terabayt olarak açıklanmış durumda.

Yayınlanan güvenlik raporunda UFO VPN, Fast VPN, Free VPN, Super VPN, Flash VPN, Secure VPN ve Rabbit VPN uygulamalarının bu sızıntıdan etkilendiği belirtiliyor. Dolayısıyla bu VPN uygulamalarını kullanan kişilerin dikkatli olması gerekiyor. Ayrıca güvenlik raporunda her siteye aynı kullanıcı adı ve şifre ile kaydolan kişilerin büyük bir hata yaptığı da belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>