VPN programları güvenlik açığı içeriyor

1

VPN programları

VPN programları, internet kısıtlaması durumunda kullanıcılar için büyük bir yarar sağlıyor. Ancak yapılan bir araştırmada, VPN programları ile saldırganların kullanıcı bilgilerini öğrenebildiği güvenlik açıkları tespit edildi.

VPN programları güvenli mi?

Temel olarak bir VPN’in (sana özel ağ) görevi, kullanıcının arama verilerini ve kullanıcı kimliğini gizlemek, başka kullanıcıların onu bulmasını zorlaştırmaktır. Özellikle internet kısıtlaması uygulanan ülkelerde kullanıcılar, VPN ile kullanımı yasaklanan internet sitelerine giriş yapabilmektedir. Ancak bu tip durumlarda kurtarıcı gibi görünen VPN, sanıldığı kadar güvenli olmayabilir.

Yayınlanan yeni bir raporda üç popüler VPN hizmetinin (Hotspot Shield, Zenmate ve PureVPN) güvenlik açığı olduğu belirtildi. Güvenlik hataları nedeniyle kullanıcıların IP adreslerinin sızdırılabildiği ve kullanıcının yerinin tespit edilebildiği öğrenildi.

Bir diğer hata ise saldırganların kullanıcıyı istediği şekilde yönlendirebilmesi üzerine oldu. Bir saldırgan, kullanıcıyı kötü amaçlı parametreler içeren bir bağlantıya tıklamak için kandırabilir ve tüm trafik saldırganın sunucusuna gider.

Hotspot Shield’i oluşturan AnchorFree, hataları düzeltdi ve mobil ve masaüstü uygulamalarının hatalardan etkilenmediğini belirtti. Ayrıca PureVPN sözcüsü, bir e-posta ile şirketin bir hafta önce hataları düzelttiğini söyledi.

Yorumlar

  1. Yasaklı sitelere giriş programı olarak hotspot shield çok iyi bir programı uzun zamandır kullanıyorum. Herhangi bir hata vermedi tavsiye ederim. Bu arada yazılarınızı çok beğeniyorum. Güzel site

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>