VPN yazılımı sattığı için 9 ay hapis cezası aldı

0

Çin’de bir web sitesi sahibi, sitesi üzerinden VPN yazılımı satışı yaptığı için 9 ay hapis cezası aldı. Cezanın 2017 başında kesinleştiği ancak medyaya yansımadığı da ortaya çıktı.

Çin, ülkede devletin lisans verdiği VPN servislerinin dışında VPN kullanımını yasakladığı için bu servislerin satışı da yasa dışı kabul ediliyor. Apple da kısa süre önce Çin yasalarıyla uyum sağlamak için Çin AppStore’dan, Çin’in izin vermediği VPN yazılımlarını kaldırmak durumunda kalmıştı.

Tutuklanan web sitesi sahibinin ise sitesinde sattığı iki VPN ürününün Çin’de yasa dışı kabul edilmesi ve satıştan kaldırılmaması nedeniyle tutuklandığı anlaşılıyor. Ocak ayında ise 9 aylık hapis cezasına çarptırılan 26 yaşındaki Web girişimcisi Deng Mouwei’nin Eylül ayında ceza evinden çıkması bekleniyor.

Bazı Arap ülkelerini ziyaret edecek turistlerin veya iş adamlarının çantalarında alkollü içecek bulunmamasına dikkat etmeleri gibi artık Çin’i ziyaret edecek iş adamlarının da telefonlarında veya laptoplarında Çin’in yasakladığı VPN servislerinin bulunmamasına dikkat etmesi gerekebilir zira Çin sınırları içindeyken bu VPN servislerini kullanmak tamamen yasa dışı kabul ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>