Techinside Google News
Techinside Google News

VR/AR kulaklık konusunda hangisini daha iyi?

VR/AR kulaklık konusunda Apple ve Meta rekabet ediyor. Peki Vision Pro ve Meta Quest 3’ten hangisi seçilmeli?
- Advertisement -

VR/AR kulaklık konusunda Apple ve Meta rekabet ediyor. Peki Vision Pro ve Meta Quest 3’ten hangisi seçilmeli?

Apple’ın VR/AR dünyasına ilk adımı nihayet atıldı. Vision Pro kulaklık, Apple’ın WWDC açılış konuşmasında sahneye çıktı. Vision Pro kulaklık, Apple ekosistemiyle derin entegrasyon ve oyun dünyasına ciddi bir yük getirme sözü verdi. VR/AR kulaklık konusunda Apple ve Meta arasında sıkı bir rekabet bulunuyor.

Bu duyurudan önce dikkat çekmek amacıyla, Meta’nın sahibi Mark Zuckerberg birkaç gün önce Instagram’da şu anda mevcut olan ve Meta Quest 3 olarak adlandırılan en popüler yeni nesil VR başlığını tanıttı. Duyuru ayrıntılar konusunda zayıftı ancak Meta’nın iyi bilinen iki şeyi vaat ediyordu: Meta Quest 3 nispeten ucuz olacak ve devasa ve büyüyen bir ekosistem tarafından desteklenecek.

Bu kulaklıkların ikisi de bir rafta yan yana duruyorsa ve yalnızca birini seçebilseydiniz, hangisini almalısınız?

Donanım ve tasarım

Rahatlık açık ara en önemlisi ve bu konuda Meta çok daha fazla deneyime sahip ve Apple’dan çok daha fazla geri bildirim aldı. Quest 3’ün çizimleri, yan şeritlerin kulaklığı yüzünüzde tutmaktan sorumlu olduğu, üst şeridin ise ağırlığı dağıtmaya yardımcı olduğu üç askılı bir tasarımı ortaya koyuyor. Apple’ın Vision Pro kulaklığının cam ön yüzü ve alüminyum çerçevesi, tasarımın oldukça ince olmasını mümkün kılarak toplam ağırlığı destekliyor.

Vision Pro için denetleyici yok. Arayüzü için tamamen göz takibine ve el hareketlerine dayanıyor. Ancak Apple, oyun oynamak için kablosuz bir PS5 denetleyicisiyle kullanıldığını gösteriyor.

Her iki kulaklık için de pil ömrü, açık bir soru. Meta, kulaklığın birkaç saat daha dayanmasına yardımcı olmak için pil aksesuarlarını piyasaya sürme geçmişine sahip. Ancak hem Quest 2 hem de Quest Pro için beklenen ömür iki saat. Bu nedenle Quest 3 muhtemelen aynı şekilde olacak. Apple’ın Vision Pro da 2 saatlik pil ömrü vaat ediyor.

Hangisini seçmeliyim?

Fiyattan bahsetmeden bunu belirlemek yanlış olacak. Meta’s Quest 3’ün fiyatı 50 dolar seviyelerinde. Bu, daha fazla depolama alanı isteniyorsa 600dolara, daha iyi pil ömrü için aksesuarlar istiyorsanız daha fazlasına çıkacak. Vision Pro ise 3.499 dolarlık bir fiyat etiketiyle yine Apple ekosistemindeki geliştiricilere hitap edecek gibi görünüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir