VR eldiven DextrES ile sanal nesnelere dokunabilirsiniz

0

VR eldiven

Bilim insanları tarafından geliştirilen DextrES isimli VR eldiven ile sanal nesneleri hissedebilirsiniz. VR eldiven özellikle oyun sektörüne yenilikler getirebilir.

VR eldiven DextrES

Sanal gerçeklik son yıllarda teknoloji ürünlerinde artan bir trend olmaya devam ediyor. EPFL ve ETH Zürih’ten bilim insanları, sanal gerçekliği oldukça farklı bir alanda kullandı. DextrES isimli giyilebilir eldiven üzerinde yapılan yenilikler ile sanal gerçeklik teknolojisi, eldivene sanal objeleri hissetme yeteneği kazandırdı.

Hantal dış iskelet gerektirmeyen eldiven, parmak başına 8 gram ağırlığa sahip. Eldiven aracılığıyla istenilen sanal objenin şekline uygun kuvvet, eldivendeki pompalar tarafından uygulanıyor. Böylelikle kullanıcı kuvveti ve sanal objeyi hissedebiliyor.

Eldivenin özellikle oyun sektörüne yönelik talep alacağı belirtiliyor. Geliştirme çalışmaları devam eden eldivenin, tüm vücut için uyarlanabilmesi hedefleniyor. Aşağıdaki video ile eldivenin nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>