VW 1000 yazılım mühendisini işe alacak

0

Dizel motor skandalı ile sarsılan ve hem prestij kaybına hem de ağır maddi kayba uğrayan Alman otomotiv devi Volkswagen, yeniden yapılandırmasını elektrikli ve otonom araçlar üzerine kuruyor.

Şirketin açıkladığı Transform 2025+ planına göre, Volkswagen 2025 yılına ulaştığında, 10’dan fazla elektrikli ve otonom araç modeline sahip olacak. Şirket 2025 yılında 2-3 milyon adet elektrikli otomobil satıyor olmayı kendine hedef olarak koymuş durumda. 

Otonom sürüş için 1000 yeni mühendis

Bu hedefe ulaşabilmek içinse Volkswagen’in çok hızlı şekilde elindeki teknolojileri iyileştirmesi gerekiyor. Bu amaçla kendi bünyesinde otonom sürüş teknolojileri geliştiren Volkswagen çalışmaları hızlandırmak için 1000 kadar yeni yazılım mühendisini de işe alacak. Volkswagen’in ilk tamamen otonom aracının 2021 yılında yollara çıkması bekleniyor.

VW CEO’su Matthias Müller ayrıca elektrikli otomobiller için stratejik değeri olan pil teknolojileri alanında da önemli geliştirmeler yapmayı planladıklarının altını çiziyor.

Volkswagen dizel motor skandalı nedeniyle ödemek zorunda kaldığı ve kalacağı milyarlarca dolar cezaya rağmen satışlarından büyük kazançlar elde etmeye devam ediyor. Şirketin bu yıl ilk çeyrek dönemindeki karı 4,3 milyar Euro’ya ulaştı. Bu geçen yılın aynı dönemine oranla %40 artış anlamına geliyor. Şirket ayrıca otomasyon teknolojileri sayesinde 2020’ye kadar 30 bin kişiyi işten çıkararak maliyetlerinde yıllık 3.7 milyar Euro tasarruf gerçekleştirmeyi planlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>