VW otonom araçlar için paylaşım uygulaması kurdu

1

Otonom sürüş teknolojisinin, otomotiv endüstrisini kökünden değiştireceğini sık sık söyledik.

Bu değişimin en büyük bileşeni, otomobil satışlarında görülecek. Otonom araçlar artık sürücüsüz olarak kiralanabileceği için, büyük şehirlerde yaşayan ve trafik sıkışıklığından, park alanı sorunundan, yakıt masrafından, otomobil sahip olma maliyetleri ve vergilerinden, bakım maliyetlerinden rahatsız olan kitlelerin otomobil satın almaktan vazgeçerek, otomobil ihtiyaçlarını otonom araç kiralayarak gidermeleri bekleniyor.

Bu da otomobil firmalarının satışlarında büyük bir düşüş anlamına geliyor. Firmalar ise bu handikabı aşabilmek için, kendi araç paylaşım uygulamalarına sahip olarak, şehirli kullanıcıların otonom araç paylaşımına/kiralamasına aktaracağı bütçeyi kendi kasasına yönlendirmek istiyor.

Otonom araç kiralama servisi Moia

VW şimdi bu alanda ilk adımını attı. Otonom araç kiralamak/paylaşmak üzerine kurgulanan araç paylaşım uygulaması Moia’yı tanıtan VW, yakın gelecekte bu uygulama üzerinden önemli boyutlarda gelir elde etmeyi umuyor.

Moia aynı zamanda, Uber, Lyft gibi halihazırda pazarda yerlerini kapmış olan araç paylaşım uygulamalarıyla da rekabet edecek. Uygulama aynı zamanda, VW marka otonom araçlarla seyahat etmek isteyen kullanıcıların da ilk adresi olacak.

VW, 2025 yılına kadar otonom araçları yollara çıkarmayı ve Moia’yı da pazarda lider konuma yükseltmeyi umuyor ancak bu alanda özellikle Uber ile büyük rekabet yaşaması kaçınılmaz. Uber şimdiden Volvo markalı otonom araçlarla, test uygulaması gerçekleştiriyor ve otonom araç çağırarak teste katılan müşterilerini ücretsiz olarak gidecekleri yere bırakıyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorumlar

  1. Arac kiralama USA da mantikli. Avrupa ve asya ulkelerinde arac kiralama cok mantiksiz. Cunku araci sigortasiz kiralarsan kaza aninda cok buyuk masrafla karsilasiyorsun bu da kendi aracina sahip olmakla esdeger. raclarin park sorununda haklisiniz. Bu da Turkiye gibi ulkelerde park yeri sikintisindan oluyor. Normalde bir yapi insa ederken park yerinin de ona gore ayrilmasi gerek. Ornegin avrupada her is yerinin kendi park yerleri var. Ve bir yapi insa ediyorsaniz ona gore park yeri ayarlamaniz gerekiyor. Bu da Goruntu kirliligini ortadan kaldirdigi gibi araclara park olanagi sagliyor. Turkiyede de yapilarin park yeri ayirmasi gerekmektedir. Fakat bu islem belediyelere bir miktar para verielerek, belediyelere devredilebiliyor. Yani ben binami kendi arazimde cikayim, park yeri parasini belediyeye vereyim, belediye dusunsun mantigi hakim. Belediyelerde park yerlerini ucretli yaptilar. Kiii haklari olmadigi halde.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>