VW, Volvo’nun online otomobil servisini satın aldı

0

2018’de Microsoft ile ortaklığa giderek otomobiller için bulut platformu olan Volkswagen Automotive Cloud’u kuran Alman otomotiv devi şimdi internete bağlanacak otomobiller fantezisini güçlendirmek için Çin’li Lenovo’nun bağlantılı otomobiller servisini satın alıyor.

Teknoloji transferi ve ortaklık

Volvo’nun  WirelessCar servisi için 122 milyon dolar ödeyecek olan Alman otomotiv devi bu ücret karşılığında servisin tümünü değil, sadece %75.1 hissesine sahip olacak. Yani Almanlar artık Çinlilerle ortak oluyor. 

VW bu sayede, Volvo’nun güçlü otobilişim teknolojisine sahip olarak bunu kendi otomobillerine de entegre edebilecek hem de kendisi için en önemli rakiperden biri olan, Kuzey Avrupa menşeli ama Çin patronajlı Volvo ile gelecekteki sert rekabeti yumuşatmış olacak.

Elbette, VW otomobillerinin Çin pazarına girişinin daha kolay olacağını da unutmamak gerekiyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>