VW yeni elektrikli van modeli tanıttı

0

Avrupa’da pek çok ülke elektrikli araç dışındaki sıfır araç satışlarını 2025 ve 2030 tarihleri arasında yasaklayacağını açıklamışken otomobil üreticilerinin elektrikli modelleri de bir bir ortaya çıkıyor.

Araç paylaşım servisi için özel araç

Alman otomobil devi VW, Avrupa’da hayata geçirdiği araç paylaşım uygulaması MOIA’da kullanmak üzere, altı yolcu kapasiteli aynı isimli bir van modeli tanıttı.

MOIA servisi 2018 tarihinde ilk defa Hamburg’ta kullanılmaya başlayacak. Van modeli araçlarla hizmet verecek olan Uber’e rakip bu servis’te ilk aşamada Volkswagen’in yeni elektrikli vanları MOIA’dan 200 adeti çalışacak.

MOIA vanları, elektrik motoruyla çalışıyor ve araçlarda kablosuz internet, led ışıklandırmaları, bavul ve çanta taşımak için geniş iç hacim özellikleri dikkat çekiyor. Tek şarjla 300 km yol gidebilen MOIA vanlarının pilleri ise 30 dakikalık şarjla %80 oranında doluyor.

MOIA paylaşım servisinin ilk hedefi elektrikli araçlar sayesinde düşük maliyetli taksi servisi vermek, ardından da otonom araçlarla dünya şehirlerinde, sürücüsüz taksiler olarak hizmet vermek. Görüldüğü üzere, Volkswagen sadece bu araç paylaşım hizmeti için özel bir araç modeli geliştirerek, araç paylaşım modelinin gelecekte şirket için çok önemli olacağının da altını çizmiş oluyor.

MOIA, 2025 yılında ABD ve Asya’da da önemli bir pazar payı kazanmış olmayı planlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>