Walmart çalışanlarını sanal gerçeklikte eğitecek

0

ABD’nin ünlü süpermarketler zinciri Walmart, sayıları 2.5 milyona y çalışanlarını eğitmek için sanal gerçeklik teknolojisini kullanacak.

ABD’deki çeşitli bölgelerde yer alan 200 eğitim merkezini sanal gerçeklik gözlükleri ile donatan Walmart, Oculus Rift ve HTC Vive gözlükleri sayesinde, milyonlarca çalışanına hızlı şekilde eğitim vermeyi umut ediyor.

Walmart’ın planlarına göre ilk aşamada 150 bin çalışan sanal gerçeklikte eğitim alacak. Bu simülasyonlarda, hangi durumlara nasıl tepki vermesi gerektiğini öğrenecek çalışanların eğitimi hızla tamamlanacak. Gözlüklerde uygulanacak eğitimler, 30 saniye ile 5 dakika arasında değişen sanal videolar içerecek. Videolarda ise müşteri problemlerinde lojistiğe, yönetimden, Kara Cuma akınına kadar pek çok konuda simülasyonlar yer alacak. 

Her mağazaya bir sanal gerçeklik odası

Walmart’ın eğitim simülasyonlarını ise bir sanal gerçeklik startup’ı olan STRIVR yönetecek. STRIVR geçtiğimiz yıl 5 milyon dolarlık yatırım alarak faaliyetlerine devam eden bir şirket. Walmart’ın STRIVR ile yaptığı 150 bin kişilik deneme başarılı olursa, şirket bu sanal gerçeklik platformlarının ABD’deki 5000 mağazasına yerleştirecek. Böylece sayıları 200’ü bulan eğitim merkezlerine ihtiyaç ortadan kalkacak ve yeni işe giren çalışanlar, mağazaların yönetim katında oluşturulan bir sanal gerçeklik odasında, bir iki saat içinde tüm eğitimlerini tamamlamış olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>