Walmart depolarında drone kullanacak

0

Dünya çapında şubeleri olan ABD’li dev perakende mağaza zinciri Walmart, çok uzun zaman ve iş gücü alan depo sayım işlemi için drone’ları görevlendirmek üzere plan yapıyor.

2007 yılında dünyanın en çok ciro yapan şirketi olan, sürekli ve çok hızlı şekilde satış yaptığı için envanter kayıtları çok hızlı değişen ve envanterini çok sıklıkla yenilemek, sürekli sayım yapmak zorunda olan Walmart bu işlem için önemli bir iş gücü ve zaman harcıyor.

Çalışanların dev depolarda kilometrelerce yürümesi, malların üzerindeki kodları lazer okuyucuya okutabilmek için yavaş çalışan forkliftlerle metrelerce yüksekteki üst raflara ulaşmaya çalışmaları önemli bir zaman kaybı olduğu için iş sürecini fazlasıyla uzatıyor. Sayımların tamamlanabilmesi için depolarda fazla mesai yapmak da normal bir durum.

Akıllı drone’lar devrede

Walmartın planına göre, yüksek çözünürlüklü ve çok hızlı çekim yapabilen kameralarla donatılmış akıllı drone’lar bu işi insanlardan katbekat daha hızlı yapabilecek. Bu sayede dev depolarda sayımlar birkaç saat içinde bitmiş olacak ve şirket depolardaki durumu, mal stoklarını çok daha sık güncelleyerek üretim planlarını daha sağlıklı oluşturabilecek.

Şirket bu yeni programı 6-9 ay arasında bir depoda deneyecek. Eğer drone’lar sorunsuz çalışma konusunda başarılı olursa program tüm depolarda uygulamaya girecek ve dev perakende zinciri bu operasyonla her yıl on milyonlarca dolar tasarruf edebilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>