Walmart e-atık iddialarıyla davalık oldu

0

Walmart e-atık

Walmart e-atık iddiaları ile mahkemeye verildi. Walmart çöp sahalarına yasadışı şekilde atık bırakmakla suçlanıyor.

Walmart e-atık iddiaları ile mahkemede

California başsavcısı ve 12 eyalet yetkilisi, Walmart’ın elektronik ve tehlikeli atıkların yerel çöp sahalarını tehlikeye atarak yasadışı bir şekilde elden çıkarıldığını iddia ederek Walmart’a dava açtı.

Başsavcı Rob Bonta yaptığı açıklamada şirketin uygulamalarıyla eyalet çevre yasalarını ihlal ettiğini ve atıkların lityum ve alkalin piller, böcek öldürücü spreyler, aerosol kutuları, LED ampuller ve daha fazlasını içerdiğini iddia ediyor.

Eyalet müfettişleri, 2015’ten 2021’e kadar 13 ilçede 58 teftiş gerçekleştirdi ve her mağazanın çöp sıkıştırıcılarında sınıflandırılmış tehlikeli ve tıbbi atıkların yanı sıra çözülemez hale getirilmesi gereken müşteri bilgilerini bulduklarını söyledi. California DOJ, Walmart’ın yasa dışı bir şekilde atılan atık miktarının her yıl 1 milyondan fazla atık olduğunu tahmin ediyor.

Walmart sözcüsü Randy Hargrove yaptığı açıklamada, “Devletle defalarca görüştük ve davalardan kaçınmak amacıyla endüstri lideri tehlikeli atık uyum programlarımızda onlara yol gösterdik. Ancak bunun yerine bu haksız davayı açtılar. Devlet, ortak ev ürünleri ve diğer ürünlerin mağazalarımızdan yasaların gerektirdiğinin ötesine geçen atık bertarafı konusunda bir uyum düzeyi talep ediyor. Bu şirketi savunmak niyetindeyiz” dedi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>