Walmart, jet.com’u 3 milyar dolara satın alıyor

0

Walmart, Amazon’u sıkıştırmak için kritik bir satın almayı gerçekleştiriyor. Perakende devi Walmart, online alışveriş servisi Jet.com’u 3 milyar dolara satın aldı. Resmi duyurunun ise bugün içinde yapılması bekleniyor.

Bu satın alma aynı zamanda ABD’deki en büyük e-ticaret servisi satın alması olarak da tarihe geçiyor. Daha önce Zulily 2,4 milyar dolara satılmıştı.

Satın almadan sonra Jet.com’un CEO Marc Lore’un, Walmart’ın ABD’deki online satışlarından sorumlu olması ve doğrudan Walmart CEO’suna rapor vermesi bekleniyor. Öte yandan Jet.com’un dörtte bir hissesine sahip olan Lore da bu satıştan cebine 750 milyon dolar koyacak.

Walmart, e-ticaret konusunda rakibi Amazon’la büyük bir çekişme içinde. Online satışlardan yılda 14 milyar dolar ciro yapan Walmart’ın karşısında Amazon’un yıllık 99 milyar dolarlık satışları duruyor. Walmart şimdi jet.com sayesinde, online satışlarını daha da arttırarak yıllık kazancını katlamayı umut ediyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>