Techinside Google News
Techinside Google News

WanaCrypt0r 2.0 virüsü başa bela oldu!

WanaCrypt0r 2.0 virüsü ile yapılan saldırı, 74 ülkeyi etkiledi. Hedefte Rusya ve Çin'in olduğu gözlenen saldırıdan korunmak için ne yapmalı?

Tüm dünya, WanaCrypt0r 2.0 saldırısı ile çalkalanıyor. Elde edilen verilere göre daha çok Rusya ve Çin’deki sistemlerin etkilendiği saldırı, diğer ülkelere de yayılmış durumda.

Yapılan açıklamalara göre 74 ülke, Crypt0r 2.0 saldırısından zarar görürken, ülkemizde de bu ataklardan etkilenen sistemler olduğu belirtildi.

- Advertisement -

WanaCrypt0r 2.0 saldırısı için açıklama

BTK’nın açıkadığı bilgilere göre, küresel siber saldırıları ülkemizde izleyen ve gerekki önlemleri alanUlusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM),  özellikle de e-postalar üzerinden bulaşan ve bulaştığı ağdaki diğer bilgisayarları da etkileyen bu saldırı için gerekli önlemlerin alınması konusunda bazı uyarılarda bulundu. 

Korsan yazılım konusunda ön sıralarda yer alan ve güvelik önlemlerine aldırış etmeyen kullanıcı sayısının epey yüksek olmasına rağmen, ülkemizde WanaCrypt0r 2.0 virüsünden etkilenen sistemlerin sayısı diğer ülkelere göre daha da az. 

WanaCrypt0r saldırı  haritası
WanaCrypt0r saldırı haritası

Bu durum, saldırının belli bir ülke gözetilerek gerçekleştirilen bir atak olması ihtimalini güçlendiriyor. 

Ne yapmak gerekiyor?

Kurumsal ve bireysel bilgisayarların, bu saldırılardan korunması için mutlaka bir güvenlik yazılımı kullanılması gerekiyor. Uzmanlara göre, söz konusu güvenlik yazılımının kullanılması da yeterli değil. Bu yazılımların güncel olduğunun kontrol edilmesi de şart.

Yukarıda bahsedilen ilk ve en önemli adımlara ek olarak, lisanssız yazılım kullanmak da bu saldırılara karşı sistemleri çaresiz bırakabiliyor. Söz konusu lisanssız yazılımlar, beraberinde açık kapılar bırakarak bilgisayarları saldırılara açık hale getirebiliyorlar. 

Etkilenen işletim sistemleri arasında Windows’un başını çektiği bu saldırı, Microsoft’un da yoğun mesai harcamasına neden olacal gibi duruyor. Windows 10 ile beraber gelen güvenlik çözümlerini atlatabilen saldırı, firmanın hedeflediği bilinçli kullanıcı kitlesine ulaşmak için izlediği yolu yeniden gözden geçirmesini sağlayabilir. 

Her ne kadar etkilenen Windows işletim sistemi olsa da, Mac OS kullanıcıları da güvenlik yazılımlarını kullanmayı ve güncellemeyi ihmal etmeseler iyi olur. 

Hedef, Ruslar ve Çinliler mi?

Güvenli yazılım şirketi Avast’ın açıkladığı verilere göre saldırıdan etkilenen ülkeler arasında ilk sıraları Rusya ve Çin alıyor. Başta Suriye olmak üzere sıcak çatışmaların yaşandığı küresel kriz, etkisini tıpkı bu virüsü ile yapılan saldırıda olduğu gibi, siber alanda da hissettiriyor. 

Saldırıdan etkilenen sistemlerin bir an önce temizlenmesi, yeniden ayağa kaldırılmasının ardından en çok beklenen açıklama, saldırının nereden ve kimler tarafından yapıldığı. Güvenlik yazılım şirketleri, izlerinin takibi son derece zor olan bu operasyonun izlerini açıkladığında, elde ettiğimiz bilgileri www.techinside.com üzerinden paylaşmaya devam edeceğiz. 

 

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir