Techinside Google News
Techinside Google News

WannaCry hacker’ları 71 bin dolar fidye topladı

- Advertisement -

Dünyayı rehin alan ve herkesi alarma geçiren WannaCry virüsü tüm dünyada yüz binlerce bilgisayara bulaşmışken, bilgisayarları kilitlenen ve fidye istenen bu kurbanlardan 263’sinin ödeme yaptığı ortaya çıktı.

WannaCry virüsünün ödemelerin yapılmasını talep ettiği üç Bitcoin cüzdanı hakkındaki verilerden anlaşıldığı kadarıyla hackerlar virüsün yayılmaya başladığı Cuma gününden bu yana 263 kurbandan toplamda 71 bin dolarlık ödeme aldılar.

Para toplayamadılar

Symantec Security Response’ın yaptığı araştırmaya göre, bu üç cüzdana 12 Mayıs’tan sonra, yaklaşık 300 ve 600 dolarlık ödemelere karşılık gelen 0.16 ve 0.34 Bitcoin ödemelerinde artış gözlendi. Yine de 300 bine yakın bilgisayarı etkileyen bir virüse sadece 263 kişinin fidye göndermiş olması, hacker’ların umdukları büyük vurgunu yapamadıklarını gösteriyor. Bu da ileride benzer saldırıların gerçekleşme risklerini azaltan bir gelişme. Hacker’ların insanlardan fidye almakta zorlanması, bu saldır biçiminden yakın tarihte vazgeçilmesi olasılığını güçlendiriyor.

Güvenlik uzmanları kurbanlara da, fidye ödememeleri konusunda uyarıda bulunuyorlar. Antivirüs şirketleri, fidyenin ödenmesine rağmen hacker’ların bilgisayarlardaki kilitleri açmayabileceklerini ve hatta daha fazla fidye isteyebileceklerini hatırlatıyorlar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir