Wannacry saldırısı önlenebilirdi!

0

Tüm dünyayı etkisi altına alan Wannacry saldırısı hakkında araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Ulusal Denetim Bürosu saldırı hakkında detaylı açıklamalar yaparak bazı güvenlik önlemleri ile bu saldırının önlenebileceğini açıkladı.

Wannacry saldırısı ve güvenlik

Yeni bir hükümet raporuna göre İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS), Mayıs ayında sistemlerini arızalı hale getiren fidye yazılımı engelleyebilirdi. Ulusal Denetim Bürosu, NHS organizasyonlarının üçte birinden fazlasını etkileyen bu saldırının “Temel IT güvenliği” ve “karışık olmayan” WannaCry saldırısını önleme adımlarıyla savuşturulabileceğini açıkladı. Büyük çaplı bu hack saldırısında 19.000’in üzerinde tıbbi randevu iptal edildi ve ameliyattaki 600 bilgisayarlar kilitlendi.

Üstelik saldırı sadece NHS ile durdurulmadı ve dünyanın dört bir yanındaki bilgisayarlara yayılıyor. Kurbanlar, makinelerindeki verilerin şifrelendiğini bildiren bir mesajla karşı karşıya kalıyor ve 300 dolar ödemeleri talep ediliyor. Her ne kadar, bilgisayar korsanları kötü amaçlı yazılımları kullanarak 100.000 dolardan fazla parayı zorla gasp etmeyi başarmış olsa da NHS herhangi bir ödeme yapmadı.

Saldırıya açık olan eski Windows XP yazılımının kullanılmaması konusunda tekrar tekrar uyarılar yapıldı. Mart ve Nisan ayında WannaCry’nin yayılmasına izin veren sistemdeki hataları düzeltmek için kuruluşlara bir takım uyarılarda bulunuldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>