WannaCry’ın arkasında Çin mi var?

Kısa süre önce dünyada büyük panik yaratan ve iki gün içinde 300 bin bilgisayara bulaşan fidye virüsü WannaCry, dünyanın tüm güvenlik uzmanlarını alarma geçirdi.

Panik halinde alınan önlemler nedeniyle WannaCry tehdidi şimdilik geçmiş gibi görünse de güvenlik uzmanları aynı görüşte değil. CIA ve NSA’nın casusluk faliyetleri için tespit edip Microsoft’ta bildirmediği ancak gizli belgelerini WikiLeaks’e kaptırınca bütün dünyanın öğrendiği kritik Windows açıklarını kullanan WannaCry’ın yaratıcılarının, yeni virüsler üretmek üzere hazırlık yaptıklarına inanıyorlar zira bu hacker grubunun WannaCry’ı çok kolayca dünyaya yayabildiklerini ancak istedikleri yüksek geliri elde edemediklerini düşünüyorlar. Dolayısıyla, virüsü geliştiren grubun, yeni bir deneme yapmak için çok hevesli olabilecekleri ihtimali üzerinde duruluyor.

Dil uzmanları devrede

Öte yandan, güvenlik şirketleri virüsün arkasında kimin olduğunu bulmak için hala çok yoğun şekilde çalışıyor. Bir güvenlik şirketi ise ipucu bulabilmek için WannaCry virüsü içindeki fidye mesajlarını dil uzmanlarına inceletti.

İçinde Çince, İngilizce, Almanca, Fransızca, Türkçe gibi 12 farklı dilde mesajın yer aldığı virüsü inceleyen dil uzmanları ilginç bir sonuçla karşılaştılar. Dil uzmanlarına göre virüsü hazırlayan kişiler kesinlikle Çinli. Çünkü virüse eklenmiş fidye mesajlarından sadece Çince mesaj son derece doğru şekilde yazılmış, diğerlerinde ise basit tercüme hataları bulunuyor. Ayrıca İngilizce mesajın da güçlü olduğunun altı çizilse de İngilizce’nin de çeviri olma ihtimalinin yüksek olduğunun altı çiziliyor.

Bu analize göre, hacker grubunun Çinlilerden oluşma ihtimali çok yükselmiş bulunuyor. Ancak bu bilgi, virüsün arkasında Çin devletinin olduğu anlamına gelmiyor. Hacker’lar Çin’de yaşayan bağımsız bir hacker grubu olabileceği gibi, ABD veya başka bir ülkede yaşayan Çinliler de olabilirler. Yine de, çember bir derece daha daralmış bulunuyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz