Techinside Google News
Techinside Google News

WannaCry’ın arkasında Kuzey Kore mi var?

- Advertisement -

Geçtiğimiz Cuma günü dünya çapında aniden yayılmaya başlayarak yüz binlerce bilgisayara bulaşan fidye yazılımı WannaCry’ı kimin geliştirdiği henüz bulunamadı. 

Ancak güvenlik uzmanları şimdi WannaCry’ın kodları içinde, onu Kuzey Kore’nin yarattığı şüphesi uyandıran bir detay yakaladılar.

Zararlı yazılımın kullandığı bir Windows açığının, Kuzey Kore devleti tarafından deseteklenen hacker grubu Lazarus’un sık kullandığı bir açık olduğu tespit edildi. Ancak Microsoft’un bu açığı uzun süre önce yamadığı ve bu noktadan yapılan saldırıların pek etkili olamadığı biliniyor. Dolayısıyla, bu kodu virüse yerleştirenlerin, Lazarus’u ve dolayısıyla Kuzey Kore’yi sorumlu göstermeye çalışmış olabilecekleri şüphesi de doğuyor. Ancak henüz kimse net bir sonuca varamıyor.

Fidye ödeyen de kurtulamıyor

Wanna Cry virüsü bulaştığı bilgisayarları kilitleyerek 300 dolar fidye istiyor. Eğer fidye 3 gün içine ödenmezse rakam iki katına çıkıyor. Ancak fidyeyi ödeyen kişilerin de dosyalarına tekrar kavuşamadığı konusunda raporlar da alınıyor. 

Beyaz Saray’ın danışmanlarına göre virüs şu anda 300 bin bilgisayara bulaşmış durumda ve yayılmaya devam ediyor. Cuma gününden beri ise 150 ülkede WannaCry virüsünün görüldüğü rapor edilmiş durumda.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir