WannaCry’ın çaresi bulundu mu?

0

Cuma günü dünyada hızla yayılmaya başlayan ve güvenlik uzmanlarını alarma geçiren Wana Decryptor ya da kısa ismiyle WannaCry virüsü hakkında olumlu bir gelişme yaşanıyor.

Bulaştığı bilgisayarları kilitleyerek fidye isteyen yazılım kısa sürede 99 ülkeye yayılmış ayrıca İngiltere’de tüm sağlık sisteminin çökmesine neden olmuştu.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’nın casusluk amacıyla kullandığı bir açıktan yararlanarak dünyaya yayıldığı tespit edilen zararlıyı etkisiz kılmak için bir yöntem keşfedildi.

Zararlının bir bilgisayara bulaştıktan sonra belirli bir web sitesine ulaşmaya çalıştığını, eğer siteye ulaşamazsa başka bir bir bilgisayara bulaştığını, siteye ulaşması halinde ise bulunduğu bilgisayarda kalıp yayılmadığını tespit eden güvenlik uzmanı, WannaCry’ın ulaşmaya çalıştığı ancak var olmayan web sitesini açıp hayata geçirdiler. Böylece zararlının yayılma hızı son birkaç saatte oldukça azaldı. Güvenlik uzmanlarının şimdi çözmesi gereken iki sorun kaldı. Mevcut enfekte olmuş bilgisayarları nasıl temizleyecekler ve WannaCry’ın klonlarının ortaya çıkmasını nasıl engelleyecekler?

Dijital dünyayı zor günler bekliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>