Techinside Google News
Techinside Google News

WannaCry’ın çaresi bulundu mu?

- Advertisement -

Cuma günü dünyada hızla yayılmaya başlayan ve güvenlik uzmanlarını alarma geçiren Wana Decryptor ya da kısa ismiyle WannaCry virüsü hakkında olumlu bir gelişme yaşanıyor.

Bulaştığı bilgisayarları kilitleyerek fidye isteyen yazılım kısa sürede 99 ülkeye yayılmış ayrıca İngiltere’de tüm sağlık sisteminin çökmesine neden olmuştu.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’nın casusluk amacıyla kullandığı bir açıktan yararlanarak dünyaya yayıldığı tespit edilen zararlıyı etkisiz kılmak için bir yöntem keşfedildi.

Zararlının bir bilgisayara bulaştıktan sonra belirli bir web sitesine ulaşmaya çalıştığını, eğer siteye ulaşamazsa başka bir bir bilgisayara bulaştığını, siteye ulaşması halinde ise bulunduğu bilgisayarda kalıp yayılmadığını tespit eden güvenlik uzmanı, WannaCry’ın ulaşmaya çalıştığı ancak var olmayan web sitesini açıp hayata geçirdiler. Böylece zararlının yayılma hızı son birkaç saatte oldukça azaldı. Güvenlik uzmanlarının şimdi çözmesi gereken iki sorun kaldı. Mevcut enfekte olmuş bilgisayarları nasıl temizleyecekler ve WannaCry’ın klonlarının ortaya çıkmasını nasıl engelleyecekler?

Dijital dünyayı zor günler bekliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir