Techinside Google News
Techinside Google News

WannaCry’ın ilacını İran buldu

Birkaç gün içinde 150 ülkede 300 binden fazla bilgisayara bulaşan fidye virüsü WannaCry’ı temizlemek için çabalar tüm hızıyla devam ediyor. Güvenlik uzmanları virüsün yayılmasını yavaşlatan çözümleri hayata geçirdiler ancak halihazırda virüsün bulaştığı bilgisayarları temizlemek için henüz bir çözüm üretilemedi.

Antivirüs firmaları virüsü temizleyecek bir uygulama üzerinde çalışırken ilk çözüm önerisi İran’dan geldi. İran’ın haber ajansı IFP’ye göre, İranlı güvenlik uzmanları WannaCry’ı tespit eden ve bulaştığı yerden silebilen bir uygulama geliştirdiler.

- Advertisement -

Tüm fidye yazılımlarını tanıyabiliyor

İran’ın geliştirdiği koruma uygulaması sadece WannaCry’ı tespit edip silmekle kalmıyor, başka fidye yazılımlarının da bilgisayara bulaşmasını önlüyor. İran’daki çok sayıda genç güvenlik uzmanının ortak çabasıyla oluşturulan Padvish isimli güvenlik uygulaması şimdilik İran içindeki WannaCry virüsünü temizlemek için kullanılıyor. İran dışındaki ülkeler ise Padvish’i kullanmak konusunda çok istekli görünmüyorlar. Ancak İran’ın soruna bir çözüm bulması, dünya çapında kullanımda olan global antivirüs markalarının da çözüme yakın olduğunun bir işareti kabul ediliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir