Warren Buffett’in başarı sırrı

0

LaGuardia Topluluk Koleji’nde geçtiğimiz Salı günü düzenlenen mezuniyet töreni, iş dünyasının devlerinin akınına uğradı. Goldman Sachs’in 10.000 Küçük İşletme adını verdiği yeni girişimci yetiştirme programının 20. mezuniyet töreni yine burada gerçekleşiyordu.

Dünyanın en varlıklı insanları listesinin zirvesinden inmeyen, Berkshire Hathaway’in 85 yaşındaki CEO’su Warren Buffett da girişimcilik maratonunun henüz başında bulunan bu çiçeği burnunda iş adamlarına bir konuşma yaptı. Ticaret kanunlarından yetenek alımlarına, siber güvenlikten girişimcilik serüvenlerine kadar pek çok konunun farklı isimler tarafından konuşulduğu etkinlikte Buffett, her girişimcinin ustalaşması gereken bir ipucu verdi:

“Yarın sabah uyandığınızda, aynaya bakın ve bir rujla ‘müşterime haz vermeliyim’ yazın, ‘müşterimi memnun etmeliyim’ değil.” Son aldığı otomobilin kaç para olduğunu hatırlamadığını, ancak satın alma deneyimini çok iyi hatırladığını anlatan işadamı, işletmelerin ‘haz verdiği’ her müşteriyi ücretsiz çalışan birer satışçı olarak görebileceklerini söyledi: “Siz onlara memnuniyetin bir adım ötesinde bir haz sağlarsanız, ürünlerinizi almak için geri gelirler ve bu ürünlerden diğer insanlara da tutkuyla bahsederler.”

Warren Buffett, Amazon CEO’sunu örnek verdi

Silikon Vadisi’nin zirvesindeki isimlerden Amazon Kurucusu Jeff Bezos için ‘müşterisine haz vermeyi bilen ideal bir örnek’ benzetmesi yapan Buffett, Bezos’un 20 yıl önce çok küçük bir işletmenin başında olduğunu hatırlattı ve anlatmaya başladı: “Ancak her gün müşterilerine haz vermek için ne gerekiyorsa yaptı; daha hızlı kargo, daha düşük fiyatlar… Üstelik bugün bile hala tek düşündüğü şey müşterilerine haz vermek; o bundan asla vazgeçmiyor.”

Inc.com’da Helena Ball imzasıyla yayınlanan makalede bir diğer milyarder, kendi soyadını taşıyan dev finans şirketinin kurucusu ve mevcut CEO’su Michael Bloomberg de Warren Buffett ile aynı fikirde görünüyor: “Müşteri her şey demektir. Ancak bir şirketin en büyük gücü çalışanlarıdır. Her türlü ayrı ofisten kurtulun; çalışanlarınızın arasında oturmanız gerekiyor. Duvarları yıkın; açık bir ofis planı yapın. Şirkette ben bunu uyguladım ve tek bir kişiden 20 bin personele ulaşmamda açık ofis politikasının büyük katkısı olduğunu düşünüyorum.”

Jack Dorsey: “Çalışanlarınızla iletişim kurun”

Aynı etkinlikte söz alan bir diğer isim, Twitter ve Square kurucusu Jack Dorsey de çalışanlarınızla sürekli olumlu diyalog kurmanız gerektiğini hatırlatıyor; “İyi insanları şirketinize çekmek için, amacınızın ne olduğu konusunda iyi bir fikriniz olması gerekiyor.” Şirketinizin hedefi ve gayesi nedir? Doğru yolda olduğunuz ve yoldan saptığınız noktalar nelerdir?

Twitter CEO’su bu konuda çalışanlarıyla sık sık fikir alışverişi yapmaktan çekinmediğini anlatıyor: “Neden buradasın?” diye sormaktan çekinmeyin. “Eğer ortak bir gaye için duyulan tutku görürsem, her türlü becerinin öğretilebileceğini bilirim.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>