Wawa kart siber saldırıya uğradı

0

Wawa kart siber

ABD’de büyük bir müşteri kitlesine sahip olan Wawa kart siber saldırıya uğradı. 30 milyondan fazla müşterinin verilerinin çalındığı belirtiliyor.

Wawa kart müşterilerinin bilgileri çalındı

Son günlerde bankalar, siber saldırıyla yoğun bir şekilde mücadele ediyor. ABD’nin büyük kuruluşlarından biri olan Wawa, siber saldırıya uğrayan son şirketlerden biri oldu.

Wawa karta yapılan siber saldırıyla, 30 milyondan fazla müşterinin verileri çalındı. Buna ek olarak, ABD vatandaşı olmayan 1 milyon kişinin de verilerinin çalındığı belirtiliyor. Hackerların kötü amaçlı yazılımlar kurduğu, benzin istasyonları ve marketler gibi yerlerde alışveriş yapan müşterilerinin banka bilgilerine ulaşıldığı belirtiliyor. Saldırının büyük ölçekli olarak Aralık 2019’da gerçekleştirildiği belirtildi.

850’den fazla mağazada kurulduğu belirtilen bu kötü amaçlı yazılımın, 2019’un en büyük ihlallerinden biri olduğu belirtiliyor. Benzer şekilde 2014 yılında Home Depot’un 50 milyon müşterisinin verileri çalınmıştı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>