Waymo araçları 6.5 milyon kilometre yol gitti

0

Waymo

Otonom sürüş teknolojisi geliştiren Waymo, test amacıyla karayollarında dolaştırdığı otonom araçlarıyla toplam 6,5 milyon kilometre yol gitti. 

300 yıllık şoför

Şirketin geliştirdiği yapay zeka böylece bir insanın, yemeden, içmeden, uyumadan 300 yıl boyunca hiç durmaksızın otomobil sürmesiyle kazanabileceği deneyime ulaşmış oldu. Bu nedenle Google’ın otonom sürüş teknolojisi şu anda dünyadaki en deneyimli şoför konumunda bulunuyor.

Google’ın otonom sürüş şirketi, sadece Mayıs ayından bu yana 1.5 milyon kilometre yol kat etti. Bu da testlerin giderek yoğunlaştığı anlamına geliyor. Öte yandan, gerçek karayollarında 6,5 milyon kilometre yol yapan Google yapay zekası, hız sınırlarının olmadığı simülasyonlarda ise 3 milyar kilometreden fazla araç sürdü.

Google ve diğer otonom sürüş teknolojisi üreticileri bu test değerlerini ABD yöneticilerine sunarak, otonom sürüşün serbest bırakılması için baskı da yapıyorlar. ABD yöneticileri ise bu teknolojik devrimde öncü olmak ve Çin’e karşı avantajı elden bırakmamak için yakında otonom sürüşü belli bölgelerde serbest bırakan bir yasal düzenleme yapabileceklerinin işaretini veriyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>