Waymo, Arizona’da şoför olmadan yolcu taşımaya başlıyor

0

Otonom sürüş teknolojileri geliştiren Waymo, sürücüsüz otomobillerini Arizona’da halkın kullanımına açmaya hazırlanıyor. 

Chrysler Pacifica filosunu otonom araçlara çeviren Waymo, bu araçlardan oluşan farklı filolarını farklı şehirlerde test etmeye devam ediyor. Ancak şimdi Arizona’daki filosunu araç paylaşım sistemiyle halkın kullanımına açacak. Uber’e rakip olacak bu sistemle otomobiller Arizona’daki yolcuları alacaklar ve gidecekleri yere bırakacaklar.

Aracın içinde sadece yolcu olacak

Ancak bu testin çok farklı bir özelliği olacak. Araçların içinde şoför olmayacak. Yolcular da arka koltukta yolculuk edecekler. Diğer bir deyişle Waymo ilk defa, halkı tamamen sürücüsüz olarak, aracın içinde başka kimse olmaksızın taşımaya başlıyor. 

Uber de ABD’de otonom araçlarla yolcu taşıyor ancak güvenlik endişeleri nedeniyle aracın içinde bir şoför de bulunuyor.

Waymo bu yeni servisin tam olarak hangi tarihte başlayacağını, yolculuk ücretinin ne kadar olacağını, yolcu grubunun kalabalık olması halinde ön koltuğa yolcu alınıp alınmayacağı ve hangi sınırlar içinde yolcu taşınacağını henüz detaylandırmış değil ancak otonom sürüş teknolojileri geliştiren diğer tüm şirketlerden daha fazla kendine güvendiğini ispatlayacak bu girişimin kısa sürede hayata geçeceği vurgulanıyor. O gün, tüm dünya medyasının bu yolculuğu manşetlerine taşıyacağını tahmin etmek ise zor değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>