Techinside Google News
Techinside Google News

Waymo, bürokratik engelleri aşmak üzere!

Otonom araç şirketi Waymo, taksi hizmetlerini San Francisco'nun ötesine, San Francisco Yarımadası ve Los Angeles'a kadar genişletmenin önünü açtı.
- Advertisement -

San Francisco Chronicle’ın haberine göre bu, büyük ölçüde Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu’nun (CPUC) Mart ayında Waymo yatırımlarının genişletilmesine izin verme kararını yeniden onaylamasından kaynaklanıyor

CPUC’nin kararının Mart ayında yürürlüğe girmesi beklenmesine rağmen yerel muhalefet kararın uygulanmasını erteledi. San Mateo İlçesi (SF Yarımadasını kapsar) ve Los Angeles’taki yetkililer CPUC’ye direndi ve şehirlerin sürücüsüz otomobil firmaları üzerinde daha fazla düzenleyici otoriteye sahip olması gerektiğini söyledi.

Waymo’nun Kaliforniya’daki kötü şöhreti belki de şaşırtıcı değil. Sadece son iki ayda, şirketin robotaksilerinden biri yavaşlamak yerine bisikletlileri atlatmak için yolun yanlış tarafına doğru ilerledi; diğerlerinin ise telefon direği dahil “açıkça görülebilen nesnelere” çarptığı söyleniyor.

Muhalifler, eyalet Senatörü Dave Cortese tarafından sunulan ve yerel yönetimlere Waymo’dakiler gibi sürücüsüz arabaları düzenleme yetkisi veren bir yasa tasarısını desteklediler; ancak Cortese bu yasayı bu hafta başında geri çekti.

Cortese’ye göre, yasa tasarısı California Yasama Meclisi Meclis Ulaştırma Komitesi tarafından incelenmeye hazırdı; Cortese, komite üyelerinin “yerel kontrolün temel unsurunu” ortadan kaldıracak şekilde tasarıyı değiştirmeyi planladıklarını söyledi.

Waymo’nun Golden Gate Şehri’ne ilk kez tanıtılmasıyla ilgili olarak San Francisco Şehri yerel yönetiminin CPUC’ye karşı açtığı bir dava hala mevcut olduğundan hukuki mücadele henüz tam olarak sonuçlanmış değil. Ayrıca Cortese, daha fazla yerel otorite olasılığını artırarak yasa tasarısını gelecek yıl yeniden sunmak istediğini söyledi.

Bu zorluklara rağmen, eyalet hükümetinin desteği Waymo’nun Los Angeles ve Yarımada’ya genişlemesinin yolunu açmış gibi görünüyor, ancak kesin zaman çizelgesi belirsizliğini koruyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir