Waymo davası sonuçlandı

0

Waymo davası

Merakla beklenen Waymo davası, geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Waymo davası sonucunda Uber tazminat ödemeye mahkum edildi.

Waymo davası kaybedeni Uber oldu

Waymo, özerk sürüş teknolojisi ile ilgili çalınan ticari sırlar iddiaları üzerine Uber’e dava açmıştı. Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan davada, Uber’in Waymo’ya 245 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi. Bu miktar, Uber’in hisse payının yüzde 34’üne eşit.

Eski bir Google çalışanı olan Levandowski, 2016 yılında teknoloji şirketinden ve ardından Uber’e sattığı özerk araç şirketi Otto’yu kurdu. Waymo, Levandowski Google’dan ayrıldığı zaman ticari sır içeren 14.000’in üzerinde gizli dosyayı aldığını iddia etti.

İddia edilen çalıntı veriler, devre planları ve otonom sürüş araç sensörleri ve haritalama teknolojilerinin anahtar bir bileşeni olan LiDA sistemi hakkındaki bilgileri içermektedir. Waymo, fikri mülkiyetinin Uber’in kendi LiDAR teknolojisine dönüştüğünü iddia etti ve haklı bulundu.

Son yıllarda hükümetlerle oldukça sıkıntılı süreçler geçiren Uber, bu dava ile ekonomik anlamdan daha da zora girecek gibi görünüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>