Techinside Google News
Techinside Google News

Waymo Los Angeles’ta ücretli Robotaksi hizmeti başlatıyor!

Google'ın bir yan kuruluşu olan otonom araç şirket Waymoi, Çarşamba gününden itibaren robotaksi yolculukları sunmaya başlayacağını duyurdu.

Salı günü yaptığı açıklamada, teknoloji startup’ı Waymo’nun, ülkenin sürücüsüz otomobil teknolojisiyle ilgili deneylerinin hız kazanmasıyla birlikte, Çarşamba gününden itibaren Los Angeles’ta ücretli robot taksi yolculukları sunmaya başlayacağı belirtildi.

Google’ın bir yan kuruluşu olan Waymo, Ocak ayında Los Angeles’ta bir hizmet sunmayı planladığını duyurmuş ve eyaletin yasal onayını ve yerel desteği aramıştı. O zamandan beri ücretsiz “turda” sürüşler sunarken, geçen ay Teamsters sendikası ve Los Angeles Ulaştırma Bakanlığı’nın karşı çıkmasına rağmen ücretli bir hizmete genişleme için yasal onay aldığı belirtildi.

- Advertisement -

Şirket, Salı günü yaptığı açıklamada 50.000’den fazla kişinin hizmeti kullanmak için bekleme listesinde olduğunu ve Çarşamba gününden itibaren kaç kullanıcının uygulamayı tam olarak kullanmasına izin vereceğini belirtmedi. Geçen ay şirket, Santa Monica’dan Los Angeles şehir merkezine kadar 63 kilometrekarelik bir alanı kapsayan 50’den az araçtan oluşan bir Los Angeles filosuyla başladığını söyledi.

Hizmetin, diğer araç çağırma akıllı telefon uygulamalarına benzer şekilde çalıştığı ancak Waymo’nun araçlarında insan sürücü bulunmadığı vurgulandı. Sürücüler, uygulamadaki ve aracın ses sistemindeki talimatları takip ederken, Waymo çalışanlarının uzaktan yardımcı olabileceği belirtildi.

Robotaksilerin, teknoloji ilerledikçe daha fazla konuşulmaya başladığına dikkat çekilirken, Tesla CEO’su Elon Musk’ın Tesla’nın Ağustos ayında bir robotaksi ürünü ortaya çıkaracağını söylediği ancak ayrıntı vermediği ve General Motors’un yan kuruluşu Cruise’un, insan tahrikli araçları belirli şehirlerde yeniden kullanıma sunduğu ifade edildi.

Çin merkezli çeşitli teknoloji girişimlerinin de Kaliforniya yollarında sürücüsüz araçları test ederek kanun yapıcıların dikkatini çektiği belirtilirken, şimdilik Waymo’nun tek rakibinin geleneksel, insan güdümlü araç hizmetleri olduğu vurgulandı.

Waymo’nun Los Angeles’a doğru genişlemesiyle, ülkenin en büyük ikinci şehrine – ve uzun zamandır araba seyahatiyle eşanlamlı olan bir şehre – kâr amacı gütmeyen otonom taksilerin getirileceği belirtilirken, Waymo’nun halihazırda San Francisco ve Phoenix’te ticari robot taksi hizmetleri sunduğu ifade edildi.

Waymo’nun ürün yönetimi direktörü Chris Ludwick’in, Los Angeles hamlesini bir dönüm noktası olarak nitelendirdiği belirtildi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir