Waymo otonom filosunu hizmete açıyor

0

Google’ın otonom sürüş geliştiren şirketi Waymo, ABD’de yaptığı testleri artık şoförsüz olarak sürdürme kararı almıştı. Şimdi ise 600 otonom araçtan oluşan dev bir filoyla otonom taksi servisini pratik olarak hayata geçiriyor.

Taksi şoförlüğü mesleği resmen öldü

Waymo’nun ADB Phoneix’te devam eden otonom sürüş testleri 2018’in ilk yarısında tamamen sürücüsüz testlere dönüşecek. Şirket bunu daha önce duyurmuştu. Şimdi ise Fiat’ın Kanada’daki fabrikalarında üretilecek binlerce Chrysler Pacifica hbrid modeli, Waymo için ABD’ye gönderiliyor.

Waymo şimdiden 600 aracın otonom sürüş yeteneklerini test etmeye başladı ve yakında bu araçları yollara çıkarmak için hazırlanıyor. Ardından gelecek yeni parti araçlarla şirker binlerce otonom araçtan oluşan dev bir filo yönetmeye başlayacak.

Bu araçlar her gün çok sayıda insanı bir noktadan diğerine taşırken gelir üretecek ve Waymo’ya her ay milyonlarca dolar akmaya başlayacak. Elbette bu durum aynı zamanda taksi şoförleri için mesleklerinin ölüm fermanı anlamına geliyor.

Öte yandan otomobil üreticisi General Motors da benzer bir servisi 2019’da hizmete açacak. Elbette diğer otomobil üreticilerinin de kendi otonom taksi filolarını kurmak üzere hazırlandığını biliyoruz. Dolayısıyla, çanların taksiciler için çalmaya başladığını duyabiliyoruz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>