Techinside Google News
Techinside Google News

Waymo, robotaksi yazılımını güncelliyor!

Waymo, Aralık ayında Arizona'da iki aracın aynı kamyonete çarpmasının ardından robotaksi filosuna güç sağlayan yazılımı gönüllü olarak geri çağırıyor. Bu, şirketin ilk geri çağırma işlemi.

Waymo güvenlik şefi Mauricio Peña, bir blog yazısında kazaları “küçük” olarak nitelendirdi ve o sırada her iki aracın da yolcu taşımadığını söyledi. Yaralanma olmadı. Ayrıca Waymo’nun Phoenix, San Francisco, Los Angeles ve Austin’de canlı olarak sunulan araç çağırma hizmetinin bu güncelleme nedeniyle kesintiye uğramadığı söylendi.

Waymo, 20 Aralık’ta filosuna dağıtmaya başladığı yazılıma yönelik bir düzeltme geliştirdiğini, test ettiğini ve doğruladığını söyledi. Robotaksilerinin tamamı bu yazılım güncellemesini 12 Ocak’a kadar aldı.

- Advertisement -

Peña, “Bu gönüllü geri çağırma, teknolojimizi güvenli bir şekilde dağıtma ve halkla şeffaf bir şekilde iletişim kurma sorumluluğumuzu ne kadar ciddiye aldığımızı yansıtıyor.” diye yazdı.

Geri çağırma, sürücüsüz arabaların, geçen hafta Waymo robotaksinin bir bisikletçiye çarpması da dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli kaza ve tartışmanın ardından yoğun bir incelemeyle karşı karşıya kaldığı bir zamanda geldi. Geçtiğimiz hafta sonu, Waymo otonom aracı San Francisco’da bir kalabalık tarafından tahrip edildi ve yakıldı. Bu arada rakip operatör Cruise, geçen Ekim ayında meydana gelen kazanın etkileriyle uğraşırken faaliyetlerini askıya aldı ve bu hafta ilk güvenlik şefini işe aldı.

Geri çağrıyı tetikleyen çarpışmaların her ikisi de 11 Aralık’ta meydana geldi. Peña, Waymo’nun araçlarından birinin “yanlış şekilde çekilen” geriye dönük bir kamyonetle karşılaştığını yazdı. Kamyonet, sürekli olarak bir merkez dönüş şeridi ve bir trafik şeridi üzerine açılı bir şekilde yerleştirilmişti. Peña, robotaksi’nin çekilen aracın yönelimi ile çekme kamyonetinin uyumsuzluğundan dolayı çekilen aracın gelecekteki hareketini yanlış tahmin ettiğini ve temas kurduğunu belirtti.

Ancak Peña‘ya göre çekici kamyon durmadı ve sadece birkaç dakika sonra başka bir Waymo robotaksi, çekilen aynı kamyonetle temas etti. 

Waymo, kazaların olduğu gün Phoenix Polis Departmanı ve Arizona Kamu Güvenliği Departmanı ile temasa geçtiğini ve 15 Aralık’ta Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne durumu bildirdiğini söyledi. Şirket ve NHTSA personeli, kazayla ilgili “ard arda dört görüşme” yaptı. Waymo o sırada kullanımda olan yazılımı gönüllü olarak geri çağırmaya karar vermeden önce çökmeler yaşandı.

Şehirler, vatandaşlar ve devlet kurumları otonom araç filolarının vaatlerini incelerken, geri çağırma Waymo üzerindeki kamuoyu baskısını artırabilir. Robotaksiler, Teamsters sendikası da dahil olmak üzere Los Angeles’ta halihazırda tepkiyle karşı karşıya.

Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Departmanı halihazırda Waymo’nun yukarıda bahsedilen bir bisikletçiyle yaptığı kazayı araştırıyor. Adalet Bakanlığı ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu da diğerlerinin yanı sıra Cruise’un Ekim ayındaki çöküşü nasıl ele aldığını araştırıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir