Techinside Google News
Techinside Google News

Waymo sürücüsüz araçlarda dirençle karşılaşıyor!

Waymo sürücüsüz araç kazalarıyla geçtiğimiz günlerde gündeme gelmişti. Şirket yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle dirençle karşılaşıyor.

Google’ın sürücüsüz otomobil şirketi Waymo, kamu görevlilerinin kendilerine gelen araçlarla ilgili güvenlik kaygılarını besleyen bir dizi olay yaşadı. Bu olaylar nedeniyle şirket, 7/24 robotaksi hizmetini Kaliforniya’nın diğer bölgelerine genişletme arayışında dirençle karşılaşıyor.

Waymo sürücüsüz araçlarda endişe artıyor

Şubat ayında sekiz gün boyunca bir Waymo aracı Güney Kaliforniya Üniversitesi kampüsünden çıkarken kapanan kapıya çarptı. Ertesi gün bir başkası San Francisco’da bir bisikletliyle çarpıştı. Aynı haftanın ilerleyen saatlerinde, bir grup insan arabalardan birine zarar verdi. Günler sonra şirket, Phoenix’te bir kamyonetin karıştığı bir olay nedeniyle yazılımını gönüllü olarak geri çağırdığını duyurdu.

- Advertisement -

Hiçbiri ciddi yaralanmalarla sonuçlanmayan bu olaylar dizisi, Waymo’nun ana rakibi General Motors’a ait Cruise’un geçen yıl yoluna bir yayanın çarpması, sürüklemesi ve ağır şekilde yaralanmasıyla sürücüsüz araç filosunu geri çağırmasının ardından geldi. Bu kazanın etkileri, yerel yetkililerin sert direnişine rağmen artık Kaliforniya çevresinde 7/24 robotaksi hizmetini genişletmeye çalışan tek şirket olduğundan Waymo’ya olan ilgiyi artırdı.

MIT Mobility Initiative’in kıdemli üyelerinden David Fermuar: “Waymo, iyi günde de kötü günde de tüm robotaksi endüstrisinin standart taşıyıcısı haline geldi. Cruise’un yapmakla suçlandığı şeyin yakınında olmasa da şu anda otonom araç şirketlerinde güvenlikle ilgili bir güven krizi var” diyor.

Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu (CPUC), düzenleyicinin web sitesine göre, Waymo’nun hizmetini büyük bir Kaliforniya otoyolunun bir bölümünü ve ayrıca Los Angeles ve San Mateo ilçelerini de kapsayacak şekilde genişletip genişletemeyeceğine karar vermeyi erteledi. Waymo, gecikmenin komisyonun “standart ve sağlam inceleme sürecinin” bir parçası olduğunu söylese de erteleme, diğer bölgelerdeki yetkililerin, sürücüsüz araçların acil durum sahnelerini bozduğu, trafiği aksattığı ve vatandaşları sinirlendirdiği San Francisco gibi olmaktan korkması nedeniyle geldi.

Belediye Başkanı Karen Bass, Kasım ayında eyalet komisyonuna yazdığı bir mektupta: “CPUC’nin, Los Angeles’ta daha fazla dağıtım yapma kararında, San Francisco’daki sınırsız otonom dağıtımının açık olumsuz etkilerini dikkate almayacağından endişe duyuyorum” dedi. Waymo’nun Aralık ayı raporuna göre şirket, araçlarını 11.4 milyon kilometreden fazla test etti. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir