Waymo ve Uber davasının jürisi iş başında

0

Waymo

Google’ın otonom sürüş teknolojisi geliştiren alt şirketi Waymo’nun, teknoloji hırsızlığı suçlamasıyla Uber’e açtığı davada jürili duruşmalar başladı.

Uber teknoloji hırsızlığı mı yaptı?

Dava yargıcı daha önceki duruşmalarda Uber’in otonom sürüş teknolojisinin Otto şirketindne alındığına, Otto’nun ise bu teknolojiyi Waymo’dan çaldığına dair delillerin yeterli olduğunu vurgulamış ancak  Uber’in bu teknolojiyi isteyerek mi çaldığını yoksa Otto’yla beraeber Uber’e geçen mühendisin oyununa mı geldiğini netleştirmek gerektiğini ifade etmişti.

Eğer jüri Uber’i suçlu bulacak olursa, Uber’in tüm otonom sürüş araştırmaları durdurulacak ve Waymo’ya 2 milyar dolar tazminat ödemek zorunda kalacak. 

Bu “teknoloji hırsızlığı” davası, şirketin kurucusu ve eski CEO’su Travis Kalanick’in görevinden uzaklaştırılmasında da etkili olmuştu zira medyaya sızan mahkeme belgelerinde Kalanick’in Waymo’dan otonom sürüş teknolojisini çalarak kendisi için Otto adından bir şirket kuran ve daha sonra Otto’yu milyarlarca dolara Uber’e satan mühendisle çok samimi bir şekilde sohbet ettiği ve Otto’yu satın aldığında Waymo’nun teknoloji sırlarını da alacaklarını bildiğine dair bir imaj oluşmuştu.

Davanın açılmasının ardından ise ticari sıraları Waymo’dan Uber’e getiren mühendis ışık hızıyla Uber’den kovulmuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>