Techinside Google News
Techinside Google News

Waymo ve Uber otonom taksi anlaşması yaptı

Waymo ve Uber ile çok yıllı stratejik bir ortaklık imzaladı. Waymo’nun sürücüsüz taksileri, araç çağırma devinin platformunda olacak.
- Advertisement -

Waymo ve Uber çok yıllı stratejik bir ortaklık imzaladı. Waymo’nun sürücüsüz taksileri, araç çağırma devinin platformunda olacak.

Düzenleme ile bu yılın sonlarında Phoenix, Arizona’da, Waymo’nun otonom araçları “belirli sayıda” araç çağırma ve yemek teslimatı için Uber ve Uber Eats uygulamalarına entegre edilmesiyle resmen başlayacak.

Otonom araç kullanımı artacak

Google ana şirketi Alphabet’in sahibi olduğu Waymo, kısa bir süre önce şehirdeki operasyonlarını genişletti ve şu anda burada 290 kilometrekareden fazla kapsama alanı sunuyor. Müşteriler, şehir merkezinde, şehrin Sky Harbor Uluslararası Havaalanı’na ve Tempe, Chandler, Mesa ve Scottsdale gibi uzak bölgelere çift yönlü Waymo sürücüsüz taksiler sipariş edebilecek.

Ortaklık,iki şirket arasındaki bağları güçlendiriyor. 2017’de Waymo, Uber’in kendi sürücüsüz teknolojisini geliştirdiği bir dönemde ticari sırların çalınması ve patent ihlali iddialarıyla Uber’e dava açtı.  Ancak geçen yıl şirketler, Waymo Via’nın test filosundaki otonom kamyonların Uber Freight lojistik hizmetine katılmasını sağlayan bir anlaşma imzaladılar ve bu da anlaşmazlığın sona erdiğini gösteriyor.

Uber’in eş CEO’su Tekedra Mawakana: “Uber uzun süredir insan tarafından çalıştırılan yolculuk paylaşımında lider olmuştur ve öncü teknolojimiz ile tamamen elektrikli filomuzun müşteri ağlarıyla eşleştirilmesi Waymo’ya daha da fazla kişiye ulaşma fırsatı sağlıyor” dedi.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi: “Uber, mobilite, teslimat ve nakliye genelinde küresel ve güvenilir bir pazara erişim sağlıyor. Tamamen otonom sürüş hızla günlük yaşamın bir parçası haline geliyor ve Waymo’nun inanılmaz teknolojisini Uber platformuna getirmekten heyecan duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Müşteriler yine de Waymo One uygulaması aracılığıyla kendi kendini süren bir taksi sipariş edebilecek. Ancak otonom araçları Uber aracılığıyla da kullanıma sunarak şirket, sağladığı sürücüsüz yolculuk sayısını artırmak istiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir