Waymo yumuşak araba patenti aldı

1

Google’ın (Alphabet) otonom sürüş teknolojisi geliştiren alt şirketi Waymo, otonom araçların yayalara çarpması riskine karşı yeni bir patent aldı.

İnsan kalabalığının olduğu caddelerde dar alanlarda park ederken veya aniden yola atlayan yayalar nedeniyle araçların bir insana “dokunması” halinde oluşabilecek yaralanmaları hesap eden Waymo, araçların dış yüzeyini yumuşak bir maddeyle kaplamak üzere plan yapıyor.

Waymo’nun planı aslında araçların dış yüzeyini jel benzeri yumuşak bir maddeyle kaplamak değil. Aksine eğer başka bir otomobille veya sert bir cisim ile çarpışma söz konusuysa, kaportanın içerideki yolcuları koruması gerekiyor. Dolayısıyla çarpışmanın biçimine göre yumuşayıp sertleşen bir yüzey oluşturmayı planlayan Waymo, bu amaçla yeni bir teknoloji geliştirdi.

İç tarafında özel ince halatlarla ve makara sistemleriyle sabitlenen dış kaplama, aracın bir insana çarpacağını anladığı anda makaraların gerginleşmesiyle içe doğru çekiliyor. Böylece araçların insanların dizine, vücuduna dokunması halinde oluşacak çarpma şiddeti küçültülüyor ve yayaların yaralanmaları önleniyor. Ancak araç bir başka araçla veya sert cisimle çarpışacağını fark ettiğinde makaralar devreye girmiyor ve dış kaplama sert haliyle içerideki yolcular için bir kalkan oluşturuyor.

Waymo’nun bu yeni patenti hayata geçirip geçirmeyeceği bilinmiyor ancak bu teknolojiyle üretilecek akıllı otomobillerin kazalar nedeniyle yaralanan insan sayısını büyük oranda düşürebileceği anlaşılıyor.

Yorumlar

Yorumlara izin verilmiyor