Waymo’nun otonom kamyonları mal taşımaya başlıyor

0

Otonom sürüş teknolojilerinde ilk devreye girecek olan alanın kamyonla mal taşımacılığı olduğu artık anlaşıldı.

Uber, geçen yıllarda satın aldığı OTTO şirketi ile otonom kamyonlar üretip dünyadaki kara taşımacılığını ele geçirmek için planlarını hızla ilerletirken Google da piyasayı Uber’e bırakmayacağının işaretlerini veriyor. Waymo’nun otonom kamyonları nihayet ortaya çıktı ve bu kamyonların önümüzdeki haftadan itibaren Atlanta’daki Google binalarının lojistik ihtiyaçlarını taşımaya başlayacağı duyuruldu.

Bir diğer deyişle, kamyonla taşımacılık yapan şirketlerin sahipleri ve şoförleri kabuslarına artık bir adım daha yaklaştılar.

Öte yandan yasal zorunluluklar nedeniyle kamyonların şoför mahalinde hem kamyon kullanma konusunda uzman hem de otonom sürüş teknolojisi konusunda özel eğitim almış şoförler bulunacak zira otoyollarda sürücüsüz araçların hareket etmesi hala yasak.

Ancak ABD’nin bu yasağı kaldıracak yasayı bu sene içinde çıkarmak için çalışma yaptığını biliyoruz. O gün geldiğinde içinde kimsenin olmadığı robot kamyon filoları ABD otoyollarında vızır vızır işlemeye başlayacak. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>