Web siteleri bastığınız her tuşu kaydediyor

0

Dijital güvenlik firması Tripwire, internette pek çok önemli web sitesinin bir tür trojana dönüştüğünü ve ziyaretçilerin bilgisayarında bastığı her tuşu kaydetmeye başladığını belirtti.

Tamamen yasa dışı

Güvenlik firmasının açıklamasına göre web sitelerine yüklenen yeni kodlar, onları birer keylogger’a dönüştürmüş durumda. İnternette bu şekilde ziyaretçilerin bastığı tuşları kaydeden 480 siteyi tespit eden güvenlik firmasının açıklamasına göre, FullStory, SessionCam, Clicktale, Smartlook, UserReplay, Hotjar, Yandex, Telegraph, Samsung, Reuters, Home Depot ve CBS News web sitelerinde de bu keylogger yazılımları çalışıyor. Üstelik bu keylogger’lar, sitelere hacker’lar tarafından değil, ziyaretçilerinin ilgi alanlarını tespit edip onlara paraya dönüşecek reklamlar gösterip daha çok para kazanmak isteyen kurumlar tarafından bilinçli olarak yerleştiriliyor.

Ne yazık ki, normal bir keylooger yazılımı bigisayarlardaki antivirüs yazılımına takılıp engellenebilirken, tarayıcının içine yerleştirilen keylogger’lar, kullanıcı tarayıcının çalışmasına izin verdiği için, otomatik olarak antivirüs yazılımından geçerek çalışmaya devam edebiliyor.

Bu yazılımlar kullanıcıların ilgi alanlarını tespit etmek için kullanılsa da, insanların özel hayat gizliliğini ve iletişim mahremiyetlerini ortadan kaldırdığı için yasa dışı uygulamalar olduğunu hatırlamak gerekiyor.  Ayrıca kullanıcıların bilgisi dışında gizlice veri toplamanın da pek çok ülkede yasak ve güvenlik firmalarının yeni tespit ettiği bu etik dışı girişimin yakında pek çok dev kurumun başını derde sokacağını görmek sürpriz olmayacak.