Web sitelerini test etmek için Google aracı

0

Google, web tasarımcıları ve geliştiricileri için, web sitelerini test edebilecekleri yeni bir aracı duyurdu. testmysite.thinkwithgoogle.com adresinde yayına giren araç çok basit şekilde, bir web sitesinin mobil cihazlarda nasıl performans sergilediğini test ediyor. Site yöneticileri bu sayede yönettikleri web sitesinin mobil platformlarda düzgün çalışıp çalışmadığını ve arama sonuçlarında doğru sonuç verip vermediğini kontrol edebiliyor.

Aracı kullanmak için uzman olmak da gerekmiyor. Web sayfasındaki adres formuna, test edilmesini istediğiniz web sitesinin adresini yazmanız yeterli oluyor. Ardından test aracı siteyi belirli kriterlere göre puanlıyor. Ayrıca sitenin puanını arttırmak için yapılması gerekenlerin yer aldığı bir rapor da hazırlıyor.

Google bu yeni test aracının dışında ayrıca web sitelerinin farklı değerlerini ölçmek için hazırldığı başka test araçlarını da duyurdu. Bunlar,  PageSpeed Tools, PageSpeed Insights ve Mobile-Friendly Test isimli araçlar.

Arama motoru devi, yapısını mobil platformlara daha fazla uyarlama planları yapıyor ve yeni yayınlanan test araçları da, web sitelerinin mobil platformlarda belli standartları yakalamasına yardımcı olacak. Elbette Google, daha düzgün çalışan mobil siteler sayesinde, pazarladığı mobil reklamlardan daha fazla para kazanabilecek.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>