Web uygulamalarından kurumsal ağlara sızıyorlar

0

Siber güvenlik grubu

Kaspersky Lab’ın Güvenlik Hizmetlerid epartmanı her yıl, dünya genelindeki kurumların ağlarındaki açıkları tanımlamalarına, finansal ve operasyonel hasarlardan ve itibar zedelenmesinden kaçınmalarına yardımcı olmak için olası saldırı senaryolarının pratik bir gösterimini düzenliyor. Yıllık sızma testi raporlarıyla, BT güvenliği uzmanlarının ilgili açıklardan ve modern kurumsal bilgi sistemlerine yönelik saldırı vektörlerinden haberdar olması ve böylece kurumlarının güvenliğini güçlendirmeleri hedefleniyor.

Web uygulamalarına dikkat

2017 araştırmasının sonuçları, analiz edilen şirketlerin %43’ünde harici saldırganlara karşı korunma düzeyinin düşük veya çok düşük olduğunu gösterdi. 2017’de kurumların ağlarına yönelik başarıya ulaşan harici saldırıların %73’ü hassas web uygulamaları kullanılarak gerçekleştirildi. Ağlara sızmak için sıkça kullanılan bir diğer vektör ise zayıf veya varsayılan kimlik bilgileriyle çalışan, herkese açık yönetim arayüzleri üzerinden düzenlenen saldırılar oldu. Kaspersky Lab uzmanları harici sızma testi projelerinin %29’unda, tüm BT altyapısında en yüksek yetkileri elde etmeyi başardı. Bu testlerde, hedef alınan kurum hakkında dahili hiçbir bilgisi olmayan, internet üzerindeki bir ‘saldırgan’, en önemli iş sistemlerine, sunuculara, ağ ekipmanlarına ve çalışanların iş istasyonlarına yönetici düzeyinde erişim yetkisini alabildi.

Şirketlerin dahili ağlarındaki bilgi güvenliğinin durumu daha da kötüydü. Analiz edilen şirketlerin %93’ünde, dahili saldırganlara karşı korunma düzeyi düşük veya çok düşük olarak belirlendi. Analiz edilen şirketlerin %86’sında dahili ağdaki en yüksek yetkiler elde edilebildi, %42’sinde ise buna yalnızca iki saldırı adımıyla erişildi. Ortalama olarak, her bir projede en yüksek yetkilere iki ila üç saldırı vektörüyle ulaşılabildi. Saldırganlar bu yetkileri elde ettikten sonra, iş için kritik sistemler de dahil olmak üzere tüm ağın kontrolünü ele alabiliyor.

MS17-010 adlı kötü şöhretli açık, hem her bir hedefli saldırıda hem de WannaCry gibi fidye yazılımlarında sıkça kullanıldı. NotPetya/ExPetr ise açık hakkında bilgiler yayınlandıktan sonra teste giren şirketlerin %75’inde tespit edildi. Bu kurumların bazılarının, yamanın yayınlanmasının üzerinden 7-8 ay geçmesine rağmen Windows sistemlerini güncellemedikleri ortaya çıktı. Genel olarak, analiz edilen şirketlerin %86’sının ağ çevresinde ve %80’inin dahili ağında eski yazılımlar olduğu görüldü. Ne yazık ki bu da en temel BT güvenliği süreçlerinin uygulanmamasıyla, kurumsal şirketlerin saldırganlar için kolay hedefler haline geldiğini gösterdi.

Güvenlik değerlendirme projelerinin sonucunda, devlet kurumlarındaki web uygulamalarının en güvensiz uygulamalar olduğu ortaya çıktı. Uygulamaların tümünde (%100) yüksek riskli açıklar tespit edildi. Buna karşın, e-ticaret uygulamalarının olası harici müdahalelere karşı daha iyi korunduğu belirlendi. Bunların yalnızca dörtte birinden biraz fazlasında yüksek riskli açıklar tespit edildi. Bu da bu kategorideki uygulamaların diğerlerine kıyasla en iyi korunan uygulamalar olmalarını sağladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>