.web’e sahip olma yarışı sonlandı

0

İnternetn yeni alan adı .web’e sahip olmak isteyen şirketlerin 2012’den beri süregelen savaşı sonuca ulaştı. .web alan adı 135 milyon dolar ücretle Nu Dot Co’ya satıldı. Alan adına sahip olmak isteyen şirketler arasında Google, Afilias, Radix ve Donuts yer alıyordu.

Yeni alan adının satışa çıkarılması 2012’ye dayanıyor. ICAAN, gelir sağlayacak önemli alan adlarını satışa çıkardıktan sonra web uzatmalı alan adının satışında anlaşmazlıklar çıktı ve .business, .company gibi alan adlarının sahibi olan Donuts firmasının açtığı dava yüzünden .web alan adının satışı ertelenmek zorunda kaldı.

İhalenin önündeki engeller

Son olarak, açık arttırma geçen ay yine ertelenmek üzereydi çünkü ihaleye katılan Radix, Nu Dot Co’nun başvurusunda usulsüzlük tespit ettiğini iddia ederek ihaleden çıkarılmasını veya ihalenin ertelenmesini istedi. Ancak ICAAN, başvurunun dikkatle incelendiğini ve her şeyin yasal olduğunu belirterek itirazı reddetti. Sonunda da ihale 135 milyon dolarlık teklifle Nu Dot Co’nun lehine sonuçlandı.

Nu Dot Co’nun yeni alan adıyla ne yapacağı şimdilik net değil ancak internetle bağlantılı işler yapan şirketlere yönelik bir pazarlama yapacağı tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>