Web’in geleceği için önlemler alınması gerekiyor

0

Web'in geleceği

Web3’ün arkasındaki fikir, kripto para birimleri ve NFT’ler gibi blok zinciri teknolojisini dijital dünyamızın dokusuna dahil etmektir. Metaverse’in tanıtımı da dahil olmak üzere sanal ve artırılmış gerçeklik de devreye giriyor . Web3 savunucuları, blok zincirinin potansiyelini, verileri izlemenin ve interneti herkes için daha erişilebilir bir alan haline getirmenin güvenilir ve şeffaf bir yolu olarak görüyor. En azından iyimser görüş bu.

Ancak internette, pozitif potansiyeli olan hemen hemen her şey kötü niyetle kullanılabilir. Bugün olduğu gibi, web’in bir sonraki yinelemesi, kötü aktörlerin dikkatle hazırlanmış dolandırıcılık, taciz, suistimal, yanlış bilgilendirme ve kimlik hırsızlığı gerçekleştirmesine izin vermeye devam edebilir.

Web Vakfı’nda Politika (Geçici) Direktörü Kat Townsend, World Wide Web’in geleceğinin karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan birinin, bir ‘splinternet’in ortaya çıkması olduğunu söylüyor.

Parçalanmış bir web üzerinde ülkeler, kullanıcıların çevrimiçi olarak neler yapıp yapamayacağına karar verebilir. Hükümetler tipik olarak, ABD’nin Çin’e ait TikTok’u yasaklama girişimi gibi ulusal güvenlik endişeleri temelinde web parçalanmasını haklı  çıkarır . Çoğu durumda, web parçalanması genellikle hükümetler için internetin siyasi söylem üzerindeki etkisini engellemenin bir yoludur.

Parçalanma, küresel işbirliğine ve serbest bilgi akışına önemli engeller yaratır. Townsend’e göre, şirketlerin gizlilik ve parçalanma endişeleriyle mücadele sorumluluğunu üstlenmesi yeterli değil. Başarılı olmak için, politikalar işbirlikçi bir çaba olmalıdır.

Townsend: “Parçalanmadaki artış, çevrimiçi gizlilik ve güvenlik için gerçek bir tehdittir. Gizlilik politikaları yazıldığında, bunlar nasıl yürürlüğe giriyor veya uygulanıyor? Bu politikalarda daha fazla ortak yaratım görmek istiyoruz. Temel olarak, güvenli bir ağa sahip olmak için birden fazla ortakla geliştirilen politikalara ihtiyacınız var” diyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.