Techinside Google News
Techinside Google News

WeChat yeni bir ödeme yöntemi üzerinde çalışıyor

Çin'in mikroblog sitesi WeChat, yüz tanıma cihazlarının üzerine bir el sallamak suretiyle ödeme yapma özelliğini başlatıyor.

Çin’in mikroblog sitesi WeChat, yüz tanıma cihazlarının üzerine bir el sallamak suretiyle ödeme yapma özelliğini başlatıyor.

WeChat hesabını cihaza bağladıktan ve avuç içi bir iz bıraktıktan sonra, kullanıcılar bir satın alma işlemini tamamlamak için kamera gömülü tarama yüzeyine sadece el salıyor ve sistem, avuç içi izlerini, damarları, birinin elini nasıl uzattığını ve diğer özellikleri tanıyor. Tencent’e ait uygulamaya göre, özellik çeşitli ışık koşullarında çalışıyor ve avuç içi izlerindeki fizyolojik farklılıklara uyum sağlıyor.

- Advertisement -

WeChat pazarlamasına göre, “Genç ve yaşlı herkes kullanabilir.”

Bu teknoloji ile ulaşıma araçlarını kullanırken örneğin okulda, işte veya etkinliklerde ve bir spor salonuna girişte bir üyelik kartı yerine kullanılabiliyor. Biyometrik avuç içi tanıma ödeme sistemi zaten Shenzhen’de test edildi ve raporlara göre, eğitim verisi eksikliği nedeniyle gelişmesi yavaştıyor.

WeChat, avuç içi tanımayı keşfeden ilk firma değil. Amazon, bunu 2020’de test etmişti ve buna Amazon One adını vermiştir. Teknoloji hala seçili mağazalarda, bazı Whole Foods dahil olmak üzere mevcut, ancak ABD’li yasa yapıcılar şüphe ifade ediyor. Mart ayında, Amazon, Panera Bread’in ödeme sistemini kabul etmek ve sadakat puanlarını kaydetmek için ilk ulusal restoran şirketi olarak katıldığını duyurdu. 2023 sonuna kadar, dalga ve ödeme yöntemi için donatılmış 10 ila 20 nokta olmasını bekliyor. Biyometrik avuç ödemesi, yüz tanımasını geliştirebilir. Çok sayıda güvenlik endişesi bulunuyor. El sallamak, insanların düşünmeden yapabileceği zararsız bir hareket olabilir ancak bunu yapan biri filme alınabilir. Ve bir yüz gibi ama bir kredi kartının aksine, bir kişi bilgileri çalındığı için avucunu değiştirmiyor.

Business of Apps’e göre, WePay’in 900 milyondan fazla kullanıcısı var ve en popüler Çin ödeme hizmeti olmak için AliPay’i geride bıraktı. Çin’deki hemen hemen her dükkan iki sistemden en az birini kabul ediyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir