WeRide sürücüsüz araç test izinleri aldı

0

WeRide sürücüsüz araç

Çin’de WeRide sürücüsüz araç test izinleri alarak, bu alanda bir ilki başardı. WeRide araçları artık tamamen sürücüsüz bir şekilde test edilebilecek.

WeRide sürücüsüz araç testleriyle bir ilki gerçekleştirecek

Otonom araç testlerinde üreticileri en çok zor durumda bırakan konuların başında, yasal izinlerin alınması gerekiyor. Otonom araçlarda kaza risklerinin net olmaması ve olası kazalarda sorumluluğun belirsiz olması, bu izinlerin alınmasını zorlaştırıyor.

Bu nedenle birçok ülkede otonom araç testlerine kademeli olarak izin veriliyor. Genellikle de otonom araç testlerinde, gerekli durumlarda araç kontrolünü ele alması beklenen bir sürücünün bulunması zorunlu kılınıyor. Ancak Çin merkezli WeRide, bu konuda önemli bir izin almayı başarmış durumda.

Artık WeRide, Çin’de tamamen sürücüsüz bir şekilde araç testleri gerçekleştirebilecek. 4. Seviye otonom araç teknolojisine sahip olan WeRide’ın bu konuda yeterli bulunması, sektördeki rekabeti de artıracak. Çin’de Baidu gibi dev otomotiv üreticileri de otonom araç testleri gerçekleştiriyor ancak bu araçlarda sürücü bulunması zorunlu kılınıyor.

WeRide’ın Çin’deki test araçları filosunda 10 adet Lincoln MKZ sedan araç bulunuyor. Ayrıca WeRide’ın 40 adet otonom taksisi de mevcut. Dolayısıyla WeRide’ın bu alanda geniş bir araç filosuna sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>