Werner Vogels şirketlerin dijitalleşme sürecini sıraladı

0

Dijital iş modellerinde artış, işe alım ve yetenek seçiminde büyük zorluk oluşturuyor ve işletmelerin bugün ihtiyaç duydukları türde beceriler piyasada az bulunuyor. Amazon CTO’su Werner Vogels’e göre; şirketler dijital işlerini şekillendirmede en iyi yetenekleri kendilerine çekmek için hazırlık yapmalı. 

Dijitalleşme gerçek zamanlı olarak daha hızlı iletişim kurmak, daha verimli çalışmak ve daha yaratıcı olmak için şirketlere sınırsız olanaklar sunuyor. Ancak çığır açan dijital iş modelleri öncülere ihtiyaç duyar; Yaratıcılar, ileri görüşlü düşünürler, denenmiş yolu terk etmekten ve işlerine sahip çıkmaktan çekinmeyen, müşteri isteklerini hızla evrimleşen harika ürünlere, hizmetlere ve çözümlere nasıl dönüştüreceğini bilen mucitler. 

 

5 adımda dijitalleşme süreci

Amazon CTS‘su Werner Vogels şirketlerin dijitalleşme sürecini sıralarken, dijitalleşmenin günümüz teknolojisinde vazgeçilmez bir ölçüt olduğunu belirtti. Sadece dikkatle planlanan ve yürütülen bir İK stratejisi, bir şirketin dijital dönüşümünü gerçekleştirmesine ve kendi uzun vadeli hedeflerini gerçekleştirebileceği şekilde gelişmesine olanak tanıdığını söyleyen Vogels, dijitalleşmenin formülünü 5 maddede sıraladı.

Şirketi yeni bir başlangıç ​​için hazırlama 

Bunun bir yolu, önceleri dijital düşüncenin düşmanı olan katı yapıları ortadan kaldırmak. Dijitalleşme, eskiden sınırları keskin çizgilerle belirlenmiş alanları derhal birleştirmeyi gerektirir.   

 Yaratma özgürlüğü tanıyın

Şirketinizi dijital yetenek için çekici kılmanın bir başka yolu da onlara olabildiğince yaratıcılık özgürlüğü vermek.

En yetenekli çalışanlarınızı belirleyin ve onlara ihtiyaç duydukları şeyleri verin

Halihazırda sahip olduğunuz çalışanları teşvik etmek, onlarla kaynaklar sağlamak ve onlara karar yetisi vermek önemli. Çalışanlar fikirlerini gerçekleştirebilmeli ve onlardan sorumlu olmalı. Gelişim her birey için özelleştirilmelidir. Bu bir kurs, bir projeye liderlik etme fırsatı veya şirketin başka bir bölümünde çalıştırılarak yeni bilgiler kazandırma olabilir.

Karma becerilere sahip çalışanlar aranıyor 

En iyi dijital yeteneği bulmanın bir başka yolu da farklı becerilere sahip adayları gözden kaçırmamak. Ayrıca, örneğin otomobil tasarlayan bir kişinin, araç üreticisinin muhtemelen paranın çoğunu veri ve hareketlilik hizmetleri ile kazanacağı gelecekte, değer zincirinin hangi halkasında olacağının tartışılması gerekir. Bunun gerekli beceri setini nasıl etkilediği vaka bazında tanımlanmalı ve değerlendirilmeli.

Burada iki şey önemlidir: Birincisi müşteri odaklı olmak isteyen, müşterilerin istediğini gerçekten anlamak için geleneksel (iç) müşteri ve kurumsal IT sınırlarını aşabilecek, yetenekli bireylere ihtiyacınız var. İkincisi, dijital iş modelleri, şirkete kazandırdıkları uzmanlık ne olursa olsun veriyi gelecekte değer yaratmada önemli bir unsur olarak gören uzmanlar gerektirir.

Maceraya yer açın

Günümüzün dijital yetenekleri, macera ve onlara anlam ifade eden bir iş arıyor. İş yerinde ne kadar rahat hissedecek olurlarsa, şirketinizin başarısı için çalışmaya daha fazla istekli olurlar. Bu yetenekler ayrıca, kendileriyle aynı şekilde düşünen kişilerle çalışmak isterler.

Bir şirket, çalışanlarını etkileyen sorunlarda güçlü bir duruş sergileyerek ve yalnızca kağıt üzerinde değil, her gün çalışanlara yansıyan liderlik ilkelerine sahip olarak da kültür açısından farkını ortaya koyabilir.     

Şirketin dijital dönüşümünü önemli ölçüde hızlandırabilecek doğru yeteneği ekibe katmak elzem. Ayrıca, eğer günlük kurumsal faaliyetleriniz canlı, esnek ve sosyal medya bazlı bir ortam olmada bu yeteneklerin beklentilerini karşılamıyorsa, dijital yerliler sırtlarınızı size dönüp başka yerlere gidebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>