WeWork eleştiriyi affetmedi

0

Her şey Thinknum kurucu ortağı Justin Zhen’in yazdığı bir blog yazısıyla başladı ve olaylar bir anda gelişti: Ortak çalışma alanı WeWork’ün giderek azalan “kiracılarını” konu alan bu blog yazısı, Justin Zhen ve ekibinin kısa süre içinde Manhattan şehir merkezinde yer alan ortak ofisten kovulmasıyla sonuçlandı.

Medium platformunda, “Yüzlerce üyelik iptal edilirken, WeWork’ün kullanıcı kitlesine derinlemesine bir bakış” başlığıyla yayınlanan ve şimdilerde yayından kaldırılan blog yazısında, ortak çalışma alanlarında üyelik iptallerinin hızla arttığından bahsediliyordu. Ortak ofis sağlayıcı şirket ise bu konuya pek de mutlu yaklaşmadı; Zhen’e jet hızıyla bir ihtarname çeken şirket, Medium üzerindeki blog yazısının kaldırılmasını ve ayrıca WeWork’e ilişkin tüm verilerin (servis politikasına ilişkin kurallar gereğince) silinmesini talep etti.

WeWork nedir? Neden 16 milyar dolar değerinde?

Üstelik işler bununla sınırlı kalmadı. Ertesi gün Manhattan’daki ortak ofise gelen Thinknum ekibini kötü bir sürpriz bekliyordu. Posta kutularında duran mesajda, WeWork üyeliklerinin o gün itibarıyla sonlandırıldığı ve eşyalarını toplayıp ofisten çıkmak için 30 dakika süreleri olduğu belirtiliyordu. Thinknum’ın diğer kurucu ortağı Greg Ugwi konuyla ilgili Quartz’a yaptığı açıklamada, blog yazısında bulunan rakamların arkasında olduklarını ve hiçbir sözleşme koşulunu ihlal etmediklerini söyledi. Tabii iki gün sonra bu yazının ortadan kaldırılması şüphe uyandırıyor.

Ortak çalışma alanı sağlayıcının açıklaması ise, Zhen’in blog yazısında yer alan rakamların hem yanlış hem de yöntem açısından hatalı olduğu yönündeydi. Ortak çalışma alanlarının yeni ofis kültürü haline geldiğini anlatan pek çok makalenin ardından, WeWork’ün bu tutumu pek de hayra alamet görünmüyor. Benden 30 dakikada ortak çalışma alanını boşaltmamı isteselerde çoğu eşyayı – tamamen vakit kazanmak için – pencereden atardım muhtemelen.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>