WhatsApp e-postayı bitirecek mi?

0

whatsappYeni çıkan bir teknolojiyi, tanıdık olan bir diğeri üzerinden anlatmak en kolay yöntemdir. WhatsApp ilk çıktığında “internet üzerinden ücretsiz SMS” demiştik. Twitter için “Blogger ile Facebook arası” dedik. Proje geliştirdiğim çeşitli şirketlere Slack adı verilen ve özellikle yurtdışında ekip iletişiminin artık temel taşlarından biri olan servisi anlatırken de, “WhatsApp’in dosya gönderip alınabileni” özetini kullandığımı hatırlıyorum.

Buna karşın, “zaten WhatsApp gruplarıyla biz iletişimimizi hallediyoruz, dosyayı da e-postayla alıp göndeririz” diyen kurumsal kullanıcılarla çok karşılaştım. Mobil anlık mesajlaşma servisi için yayınlanan son güncelleme tam da bu nedenle büyük önem taşıyor. Tüm dünyada bir milyarın üzerinde kullanıcısı bulunan servis için OTA üzerinden yayınlanan son güncelleme, sadece Slack’in pabucunu dama atmakla kalmıyor, e-posta kullanımını da ikinci plana düşürüyor.

WhatsApp profesyonelleşiyor

Henüz uygulama mağazalarında yerini almayan bu güncelleme hayata geçtiğinde, iş arkadaşları birbirine patronla ilgili yaptıkları caps çalışmalarının ötesinde, profesyonel dokümanları da WhatsApp üzerinden iletebilecek. Şimdilik sadece PDF formatındaki dosyaların paylaşılmasına olanak tanısa da, yakın zamanda Word ve Excel dokümanlarının da paylaşıma açılması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda yıllık 0,99 dolar olan kullanım bedelinden vazgeçen WhatsApp, bundan böyle gelir modelini işletmeler üzerinden kurmaya çalışacak. İşletmeler ve müşterileri arasında yeni bir iletişim aracı olma yolunda ilerleyen servis, erişim ve kullanım kolaylığı ile orta vadede e-postaya olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırmasa da, en aza indirecek gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>