WhatsApp ile NSO arasında gerginlik sürüyor

0

WhatsApp ile NSO

WhatsApp ile NSO arasında gerginlik bitmek bilmiyor. Casus yazılımın, WhatsApp’taki kullanıcılara saldırmak için kullanıldığı belirtiliyor.

WhatsApp ile NSO arasındaki sorun çözülecek mi?

WhatsApp CEO’su Will Cathcart, The Guardian’a verdiği bir röportajda, hükümetlerin NSO’nun Pegasus yazılımını 2019’da ABD müttefiki olan üst düzey ulusal güvenlik yetkilileri de dahil olmak üzere dünya çapındaki üst düzey hükümet yetkililerine saldırmak için kullandıklarını iddia etti.

İhlallerin, iki hafta içinde 1.400 WhatsApp kullanıcısını tehlikeye atan ve bir davaya yol açan daha büyük bir kampanyanın parçası olduğu bildirildi. Cathcart, NSO hakkındaki raporların 2019 WhatsApp saldırısından elde edilen bulgularla “eşleştiğini” söyledi.

NSO, “hiçbir gerçek temeli” olmadığı ve listenin yalnızca potansiyel Pegasus hedeflerine odaklanamayacak kadar büyük olduğu konusunda ısrar ederek, hack’ler ve liste hakkındaki iddiaları şiddetle reddetti. Ayrıca NSO doğrudan WhatsApp’a meydan okuyarak, platformun şifreli yazılım kullanarak “pedofilleri, teröristleri ve suçluları” engelleme konusunda başka alternatifleri olup olmadığını söyledi. Bu olaylar sonrasında WhatsApp’ın NSO ile gerginliğinin daha uzun süreceğini söyleyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>