WhatsApp kurumsal kullanıcılardan ücret alacak

0

Facebook, WhatsApp için bir gelir modeli oluşturduğunu duyurdu. Buna göre sosyal medya servisi, anında mesajlaşma yazılımı WhatsApp’ı kullanarak müşterilerine ulaşmak isteyen kurumsal kullanıcılardan ücret almaya başlayacak.

Facebook’un duyurduğu plana göre, kurumsal kullanıcılar için özel olarak geliştirilen ve bir süredir de test aşamasında olan özel bir uygulama ile WhatsApp’da kurumsal hesapların yönetilmesi mümkün olacak ve bu hesaplar üzerinden müşteri ilişkileri ya da kurum içi operasyonların ihtiyaç duyduğu iletişim hizmetleri veya mesaj botları ile sipariş almak, satış yapmak, teknik servis vermek gibi hizmetler yönetilebilecek. Ancak bu uygulamanın kullanımı ücrete tabi olacak ve kurumlar abonelik ücretlerini ödeyerek uygulamayı kullanmaya devam edebilecekler.

Öte yandan, ücretlendirmenin boyutu hakkında henüz açıklama yapılması. Facebook’un hangi kriterlere göre ve ne kadar ücretlendirme yapacağı henüz bilinmiyor. Fakat dünyanın en popüler mesajlaşma yazılımına dönüşen WhatsApp üzerindne müşterilerine ulaşmak isteyen firmaların WhatsApp üzerinde kurumsal hesaplarını yönetmek için görece yüksek ücretleri kabullenebilecekleri tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>