WhatsApp mesajları aslında silinmiyor!

0

Bir adli delil uzmanının yaptığı araştırma WhatsApp hakkında ilginç ve tehlikeli bir gerçeği ortaya çıkardı. Araştırmaya göre uygulamada kullanıcıların sildiği mesajlar aslında silinmiyor.

Jonathan Zdziarski’nin bulgularına göre, uygulamadaki mesajlar silindiğinde bunlar sadece görünmez oluyor ancak uygulamanın bulunduğu telefondaki veri tabanında mesajlar hala kayıtlı şekilde duruyor. Telefona fiziksel erişimi olan herhangi birinin bu veri tabanını ele geçirmesi halinde, silinmiş olduğu düşünülen mesajları okumak mümkün oluyor.

Sorun, uygulamanın her mesaj için veri tabanında yeni bir satır açıyor olmasından kaynaklanıyor. Ancak silinen mesajların bulunduğu satırların üzerine kayıt yapılmıyor, bu mesajlar sadece uygulamanın ara yüzünde görünmez oluyor. Ama veritabanı içindeki yerlerini koruyorlar.

Jonathan Zdziarski bu sorun nedeniyle, telefonundaki WhatsApp mesajlarından tamamen kurtulmak ve silindiklerinden emin olmak isteyenler için, uygulamayı telefondan kaldırmalarını öneriyor. Bu şekilde telefondaki veri tabanı da siliniyor ve silindiği düşünülen mesajlar da veri tabanıyla beraber gerçekten silinmiş oluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>