WhatsApp ve Messenger artık rakipsiz değil

0

Facebook’a ait iki anında mesajlaşma yazılımı, WhatsApp ve Facebook Messenger, mesajlaşma piyasasındaki en büyük iki dev olarak kabul ediliyor ve hiç bir rakip onları geçemeyecekmiş gibi düşünülüyor.

Ancak iki uygulama da 1 milyar düzeyinde kullanıcı sayısına sahip olmasına rağmen, peşlerinden gelen yeni mesajlaşma uygulaması Kik, ikilinin tahtına göz dikmiş görünüyor.

Kik hakkındaki son bilgiler çok etkileyici. ABD’deki genç internet kullanıcılarının %40’ına ulaşan Kik’in toplam kullanıcı sayısı 300 milyonu geçti. Kik’in Ocak ayındaki kullanıcı sayısı 200 milyondu. Büyüme hızı ile rakiplerini korkutmaya başlayan Kik’in piyasa değeri ise 1 milyar doları geçmiş durumda.

Kik için hazırlanan botların sayısı da 6000’i geçmiş durumda. Bot’lar sayesinde firmalar ürünlerini, hizmetlerini, mesajlaşma yazılımının kullanıcılarına sunabiliyorlar. Bir kullanıcı, pizzacının bot’una, “büyük boy bir karışık pizza istiyorum,” diye mesaj attığında, siparişi işleniyor ve adresine gönderiliyor.

Kik’in bu hızlı yükselişi, anında mesajlaşma yazılımlarına milyarlarca dolar yatırım yapan Facebook’u da endişelendiriyor. Kik bu hızla büyümeye devam ederse bir yıl içinde WhatsApp ve Messenger’ı geride bırakabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>