WhatsApp sohbet yedeklerinin bulutta şifrelenmesine izin veriyor

0

WhatsApp sohbet yedekleri

WhatsApp sohbet yedeklerinin bulutta şifrelenmesine izin verecek yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Hatta bu özellik kısmen kullanıma da sunuldu.

WhatsApp sohbet yedeklerinin bulutta şifrelenmesini sağlayacak

WhatsApp, iki milyar kullanıcısına iCloud veya Google Drive’da sohbet geçmişi yedeklemelerini şifreleme seçeneği sağlayacak yeni bir özelliği kullanıma sunmaya başlıyor. Hükümetler tarafından bireyler arasındaki özel iletişimi elde etmek ve incelemek için yararlanılan büyük bir boşluğu kapatıyor.

WhatsApp, uygulamasında kullanıcılar arasında uzun şifreli sohbetlere sahip. Ancak kullanıcıların bulutta depolanan bu sohbetlerin yedeğini korumak için hiçbir yolu bulunmuyordu. Dünyanın dört bir yanındaki kolluk kuvvetlerinin, bu boşluktan yararlanarak WhatsApp’ta şüpheli kişiler arasındaki özel iletişime erişebildiği yaygın olarak bildirildi.

Günde 100 milyardan fazla mesajı işleyen WhatsApp, bu zayıf bağlantıyı kapatıyor ve bu yeni özelliği uygulamanın çalışır durumda olduğu her pazardaki kullanıcılara sunduğunu söylüyor. Şirket, özelliğin isteğe bağlı olduğunu söyledi.

Mark Zuckerberg, WhatsApp’ın uçtan uca şifreli mesajlaşma ve yedeklemeler sunan bu ölçekte ilk küresel mesajlaşma hizmeti olduğunu belirtti. Facebook sayfasındaki bir gönderide, “Özel konuşmalarınız için güvenlik konusunda liderlik etmeye devam ettiği için ekiple gurur duyuyorum” diye yazdı.

WhatsApp, geçen ay küçük bir kullanıcı grubuyla özelliği test etmeye başladı. Şirket, Android ve iOS’ta WhatsApp kullanıcılarının sohbet yedeklerini şifreleme anahtarlarıyla kilitlemelerini sağlamak için bir sistem geliştirdi. WhatsApp, kullanıcılara bulut yedeklerini şifrelemek için iki yol sunacağını söylüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>