WhatsApp Tamamen Ücretsiz, Ama…

0

whatsapp

whatsapp

Kısa bir süre önce resmi ağızdan gelen bir açıklama ile WhatsApp, tamamen ücretsiz olarak hayatına devam etme kararı aldı. Bilindiği gibi WhatsApp ücretsiz olmadan önce, ilk yıl için ücret talep etmezken, sonraki yıllar için cüzi miktarlarda ödeme talep ediyordu.

Rekor bir miktar ile Facebook’un bünyesine kayan WhatsApp, geçirdiği birliktelik sonrasında, nitekim ücretsiz olarak yayın hayatına devam edecek.

Peki WhatsApp’ın ücretsiz olması, 900 milyonu aşkın aylık aktif kullanıcısına rağmen nasıl bir gelir elde etmesi yolunu açacak?

Ücretsiz WhatsApp, gelir kaynağını hangi yöne çevirecek?

 

techinside_promo-2--ucretsiz-whatsapp-2016

Bu noktada WhatsApp’ın reklam vermeye başlamayacağını söyleyerek, söze devam etmek gerekiyor.

Açıklanan bilgilere göre WhatsApp, bundan sonraki süreci, sahip olduğu dev kullanıcı kitlesi için birer mesaj servisi aracı olacak. Bu aracılığı bankalar ve ilgili firmalar için geçit rolü ile sağlayacağa benziyor.

Ancak, her ne kadar kamuoyuna böyle bir gelir düzenleme açıklaması yapılsa da, akıllara farklı düşünceleri de getirmiyor değil. Bu düşüncelerin en tepesinde ise; kullanıcıların analizlerinin yapılması planlandığı yer alıyor.

Bu noktada devam etmeden önce, biraz geçmişe ve Facebook birlikteliğine dikkat çekmek gerekiyor.

Bir dönemler Facebook, kullanıcıları üzerinde çeşitli analizler yapması ile gündeme gelmişti. Her ne kadar bu analizler beyaz noktada gösterilse de, sonrasında gelen birçok tartışmayı önleyememişti.

Tekrar WhatsApp noktasına dönmek gerekirse, ücretsiz sunulan WhatsApp uygulamasının sunucu ve ar-ge gelirlerinin ne denli zirve noktalarda olduğu aşikar. Bununla ilişkili olarak, her daim internet ortamı ve Google için de söylenen bir yargıyı hatırlatmak gerekiyor.

“İnternette hiçbir şey ücretsiz değildir. Sadece, talep edilen ödeme yöntemi değişiklik gösterir.”

Bu ücretsiz yayın hayatı açıklamalarından sonra, elbette ki birçok kullanıcı gizlilik kuşkusu ile kullanımlarına son vermeyi düşünmeye başlamış olacaktır.

Özetle toparlamak gerekirse, Facebook çatısı altında yer alan –ki Facebook’un tek gelirinin veri analizi olduğu, üstü kapalı belirtilmektedir- WhatsApp için, önümüzdeki dönemlerde çok sık kullanıcı gizliliği ve ihlalleri ile sarsıntılar duyulacağa benziyor.

Eren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor. Keza iş dünyasını da takip eden Eren Ertem, ilgili çalışmalarını da sürdürüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>